Финансовите регулатори на Обединеното кралство разкриха плановете си за надзор на стабилните монети в страната, като Bank of England (BOE) и Financial Conduct Authority (FCA) представиха предложенията си в документи за обсъждане.
Тази инициатива се разширява от неотдавнашната по-обширна рамка на правителството на Обединеното кралство за регулиране на криптосектора.
BOE е особено фокусирана върху „системните стабилни монети„, които имат потенциал да нарушат финансовата стабилност поради широкото си разпространение. FCA, от друга страна, ще поеме отговорността за надзора на по-широкия криптосектор, за да осигури съответствие и отчетност.
Този регулаторен тласък е продиктуван от предложенията на големи технологични компании като Facebook (сега Meta) и PayPal да емитират стабилни монети, както и от краха на стабилната монетна Terra (UST) миналата година. Както Европейският съюз, така и Япония наскоро създадоха регулаторни режими за справяне с подобни предизвикателства.
Обединеното кралство, целящо да се позиционира като център за криптовалути, прояви активност и от юни т.г. въведе стабилни монети в обхвата на регулацията на плащанията в страната. Освен това Обединеното кралство възнамерява да въведе законодателство, свързано със стабилни монети, обезпечени с фиатни средства, в началото на следващата година.
Подходът на BOE е съобразен със стабилните монети, обвързани с британската лира, като признава потенциалното им значение в платежната екосистема. Той подчертава, че потребителите на стабилни монети имат различна защита в сравнение с традиционните ползватели на депозити, като изтъква възприемания по-нисък риск от разпространение на заразата за стабилните монети, използвани в рамките на системни платежни системи, регулирани от Английската централна банка.
FCA разпореди, че емитентите на стабилни монети трябва да поискат разрешение за циркулиране на стабилни монети, подкрепени с фиатни валути, във или от Обединеното кралство, като гарантира, че тези дигитални активи са подкрепени с подходящи активи, които могат лесно да се обменят за фиатни валути.
FCA предложи също така да се позволи на регулираните емитенти на стабилни монети да запазват приходите, генерирани от лихви и възвръщаемост от обезпечаващите активи, което отличава стабилните монети от традиционните депозити. Въпреки това FCA призна потенциалните опасения на потребителите, особено ако лихвените проценти се колебаят значително.
Европейският съюз даде одобрение на 10 компании, което им позволява да емитират стабилни монети в съответствие с новата рамка за пазарите на крипто активи (MiCA).
Сривът на аржентинския токен Libra разпали отново дебатите за необходимостта от по-силна регулаторна рамка за меме монетите.
Високопоставен служител от Федералния резерв на САЩ настоява за ново законодателство, което да позволи на традиционните финансови институции да емитират стабилни монети, обезпечени с американски долар.
Tether, компанията, която стои зад най-големята стабилна монета, активно работи с американските законодатели, тъй като дискусиите около регулирането на стабилните монети набират скорост.