В понеделник Великобритания обяви намерението си да приеме законодателство, с което да въведе първоначален набор от разпоредби за криптовалутната индустрия.
Това ще наложи участниците на пазара да получат разрешение, преди да предоставят услуги на потребителите.
Въпреки че криптоактивите представляват малка част от световната финансова система, цената на Биткойн преживя възраждане след срива на крипто борсата FTX. Това събитие породи опасения относно връзките му с основните финансови потоци и потенциалните рискове за потребителите. Европейският съюз вече даде одобрение за първите в света всеобхватни правила, регулиращи пазарите на криптоактиви, привличайки крипто компаниите да установят дейност в рамките на блока.
Министерството на финансите на Обединеното кралство потвърди намерението си да процедира в съответствие с предложенията, изложени в рамките на обществена консултация, проведена през февруари. Това включва задължението на компании, занимаващи се с дейности, свързани с криптоактиви, да получат разрешение от Органа за финансово поведение (Financial Conduct Authority).
Тези разпоредби се отнасят предимно за криптоактиви като Биткойн, както и за основополагащата технология на разпределената счетоводна книга (DLT) или блокчейн, която поддържа този сектор. Министерството заяви:
Предложените от правителството мерки са информирани от неотдавнашните пазарни събития – включително провала на FTX – които подсилват аргументите за ефективна регулация и ангажираност на сектора.
Великобритания продължава да се стреми към създаването на регулаторна рамка, която насърчава иновациите сред компаниите, като същевременно поддържа финансовата стабилност, за да гарантира, че новите технологии могат да се използват надеждно и безопасно. Министерството разкри намерението си да ускори цялостното прилагане на тези разпоредби, за да осигури яснота за сектора, като през следващата година в парламента ще бъде представено допълнително законодателство.
Понастоящем крипто компаниите са задължени да прилагат само мерки срещу прането на пари.
Съобщението от Обединеното кралство идва в момент, когато крипто индустрията преживява възраждане, особено в случая с Биткойн – най-широко разпространената криптовалута.
В четвъртък в ефира на CNBC американският сенатор Елизабет Уорън заяви, че криптовалутата представлява най-новата глобална заплаха.
Япония има за цел да въведе нова данъчна структура за дружества, които притежават криптовалути като дългосрочни активи.
Британските законодатели наблегнаха на предпазливото въвеждане на дигитален паунд в ограничени количества първоначално, за да се намалят рисковете от потенциално източване на банкови сметки, както се посочва в неотдавнашен доклад.
Правителството на Обединеното кралство засилва усилията си да наложи спазването на неплатените крипто данъци, като призовава потребителите на криптовалути доброволно да разкрият всички капиталови печалби или доходи, свързани с дигитални активи като криптовалути, незаменяеми токени (NFT) и токени за комунални услуги.