Съветът за капиталови пазари на Турция има планове да регулира криптовалутите, според местни източници.
Съветът за капиталови пазари на Турция (CMB), регулаторният орган, който наблюдава пазарите на ценни книжа в страната, разработва насоки за наблюдение, одит и регулиране на крипто пазарите в страната, съобщи на 4-ти януари голямата турска медия Hurriyet.
Властите в Турция имат опасения относно защитата на инвеститорите на крипто пазарите. Според доклада, правителството повери на CMB разработването на регулаторна рамка за крипто пазарите. Според исканията на правителството, CMB планира да засили усилията си за одит и регулиране на крипто пазарите в Турция през 2020 г.
Подчертавайки потенциала на Турция както за криптовалута, така и за блокчейн, финансовият експерт Еркан Оз обясни, че правната структура на Съвета за капиталови пазари (CMB) ще ускори растежа на местната криптовалута. „Предполагам, че CMB би защитил и правата на инвеститорите, което ще доведе много повече инвеститори към крипто проекти“, каза той.
Главният редактор на Blockchain Turkey Platform, Ахмет Уста, отбеляза, че крипто пазарите, както и всички други пазари, трябва да бъдат регулирани, за да се защитят правата и безопасността на инвеститорите:
„От друга страна, прекомерното регулиране или тежките данъци биха навредили на пазарите и ще попречат на усилията за иновации. Ето защо се нуждаем от баланс между защита и насърчаване, когато става въпрос за регулации. Турция има динамичен крипто пазар, който привлича глобални инвеститори, и тази структура трябва да бъде запазена, като се избягва нелоялна конкуренция с други инвестиционни инструменти.“
Чагла Гюл Сенкардеш, изпълнителен директор на MenaPay, също коментира възхода на крипто екосистемата в Турция:
„Крипто индустрията се нуждае от устойчив растеж, така че всяка новина относно регулацията се приветства. Наличието на регулаторна рамка за криптовалутите, която гарантира сигурността и устойчивостта на местните и глобалните приноси, ще проправи пътя за нови инвестиции, заетост и иновации.“
Турция вече е водеща страна и известен пазар, що се отнася до блокчейн и криптовалути. Основни глобални борси за криптовалути като Binance и Huobi направиха ход за установяване на своето присъствие в страната. Правителството има визия за национална блокчейн инфраструктура и дигитална валута, издадена от централна банка.
Въпреки огромния интерес на своите хора, Турция няма специални правила за крипто пазарите. Изпълнителният директор на Binance, Чанпен Джао, заяви в интервю, че работят с местните регулатори, когато навлизат в Турция.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.