Начало » Други » Успява ли да се справи Фед с инфлацията в САЩ?

Успява ли да се справи Фед с инфлацията в САЩ?

13.03.2024 20:05 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Успява ли да се справи Фед с инфлацията в САЩ?

От началото на 2022 г. Федералният резерв възприе ястребска позиция спрямо икономиката на САЩ, прилагайки "антиинфлационни" мерки, като например повишаване на целевия лихвен процент в отговор на значителна парична емисия и забележимо нарастване на индекса на потребителските цени (CPI).

Вече е 2024 г. Федералният резерв все още не е изпълнил обещанията си да смекчи наложената от него строга парична политика. Напоследък индикациите от страна на Фед сочат потенциално забавяне на инициирането на намалението на лихвените проценти, очаквано преди това до март.

Показателите за инфлацията обаче сочат, че тази ястребова политика може да се запази по-дълго, отколкото се очаква според сегашните очаквания на финансовите пазари.

По-специално, последните данни за индекса на потребителските цени (CPI) от февруари разкриват увеличение на потребителските цени с 3.2% на годишна база, достигайки 310.326 пункта. Това представлява влошаване на показателя в сравнение с януарския индекс на потребителските цени на годишна база от 3.1%, противно на пазарните очаквания.

Защо инфлацията се повишава?

Според Австрийската икономическа школа това, което Федералният резерв обозначава като инфлация, е само един от нейните ефекти. Потребителските цени ескалират поради ерозирането на покупателната способност на основната валута на дадена страна, например долара.

Тази гледна точка съвпада с обяснението на Лудвиг фон Мизес в „Теория на парите и кредита“ (1953 г.), където той определя инфлацията като увеличение на количеството пари, което не е посрещнато от съответно увеличение на търсенето на пари, което води до намаляване на обективната разменна стойност на парите.

Интересно е, че това явление се наблюдава при сравняване на историческите данни за индекса на потребителските цени с графиката на паричното предлагане на Федералния резерв, която показва значително увеличение на паричната емисия от 2020 г. насам, водещо до паралелно нарастване на индекса на потребителските цени.

Следователно настоящите „антиинфлационни“ стратегии на Федералния резерв може да не се борят ефективно с инфлацията, а по-скоро с нарастването на цените, измервано чрез индекса на потребителските цени. Решението на Фед да повиши лихвените проценти има за цел да ограничи икономическия растеж и да стабилизира компонентите на индекса.

Въпреки тези усилия, при все още нарастващия индекс на потребителските цени, на пазара има опасения, че този ястребов подход може да продължи по-дълго от първоначално очакваното. Тези нагласи намират отражение в значителното нарастване на вероятността да няма намаление на лихвените проценти на следващото заседание на Фед на 20 март, която скочи до 99% от едва 16% на 12 февруари.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля оставката си

Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.

12.07.2025 21:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Питър Шиф oтправи предупреждение за долара – коментар за дефицита на Биткойн

Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.

12.07.2025 20:05 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Доклад: Binance е подпомогнала създаването на токен свързан с Доналд Тръмп

Чанпен Джао, бившият главен изпълнителен директор на Binance, според информация от доклад на Bloomberg News от 11 юли, е подкрепял крипто проекти, свързани със семейството на Тръмп, докато е търсил президентско помилване.

12.07.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

САЩ обяви нови мита за над 30 страни

Съединените щати въведоха тази седмица широк набор от нови вносни мита, насочени към над 30 страни и икономически блокове, в рязко ескалиране на мерките си за търговска защита, според списък на WatcherGuru.

12.07.2025 16:35 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.