Съединените щати поддържат силен икономически растеж, докато Китай е изправен пред забавяне, което очертава противоположни траектории за двете най-големи икономики в света.
Есуар Прасад, професор от университета Корнел и бивш служител на МВФ, смята, че вероятността БВП на Китай да изпревари този на САЩ намалява.
Той предупреди за потенциална ескалация на глобалния протекционизъм и геополитическото напрежение, ако бившият президент Доналд Тръмп се върне на власт, насърчавайки американския изолационизъм и засилвайки влиянието на Пекин.
Икономиката на САЩ е силна, но все пак
Икономиката на САЩ остава силна благодарение на гъвкавия пазар на труда, подкрепящите фискални политики и устойчивата финансова система, подпомагаща малките и средните предприятия в трудни времена като пандемията. Въпреки добрите резултати на САЩ продължават да съществуват опасения относно въздействието на забавянето на световната икономика, както и относно нарастващия държавен дълг и лихвените плащания в сравнение с приходите.
Федералният резерв се отнася предпазливо към инфлационния натиск и се стреми към меко приземяване чрез разумни корекции на паричната политика. Докато ограниченията в предлагането отслабват, Фед остава бдителен и е готов да коригира лихвените проценти постепенно, ако е необходимо.
Китайски икономически перспективи
Неотдавнашните действия на Китай за стимулиране на икономическата активност подчертават опасенията за отслабваща инерция на растежа и спад на акциите. Предизвикателствата включват демографски промени, нестабилен пазар на недвижими имоти и несигурност по отношение на нов модел на растеж, което затруднява поддържането на темпове на растеж.
Въздействие на президентските избори в САЩ
Потенциалното завръщане на Тръмп може да доведе до ескалация на световния търговски протекционизъм, задълбочаване на геополитическото напрежение и до търговска и финансова фрагментация. Това би могло да отслаби частните инвестиции, което ще се отрази негативно на финансовите пазари и икономическия растеж.
От друга страна, то би могло да даде възможност на Китай да засили икономическото и геополитическото си влияние, особено в Азия.
В обобщение, САЩ и Китай се движат по противоположни икономически пътища, като различни предизвикателства и несигурност оформят глобалния икономически пейзаж.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.