Коалицията от нововъзникващи икономики БРИКС, въпреки договореното през август 2023 г. разширяване, няма да има влияние върху 80% от световното производство на петрол, както неправилно се твърди в някои публикации в социалните медии.
Оценките на авторитетни енергийни източници сочат, че действителната цифра ще бъде под 50%.
Твърдения за обратното бяха разпространени в платформи като Facebook и X (Twitter).
Въпреки включването на големи държави-производителки на петрол като Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Иран, общият добив на тези държави не достига нивата, които се твърдят в публикациите в социалните медии.
Преди разширяването блокът представляваше приблизително 19% от световното производство на петрол през 2022 г., според данни на Администрацията за енергийна информация на САЩ (EIA). С добавянето на тези нови членове се очаква производството на суров петрол в БРИКС да нарасне до около 41% от общото световно производство.
Статистическите данни на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) за 2022 г. сочат, че производството на разширения блок възлиза на 34.67 милиона барела дневно, или около 47% от световното производство на суров петрол.
Информацията, публикувана през 2022 г. от Енергийния институт, професионална организация със седалище в Лондон за лица, работещи в енергийния сектор, разкрива, че 11-те държави, съставляващи БРИКС, произвеждат общо 40.45 милиона барела дневно, което се равнява на 43% от общия световен добив.
Според данните на EIA за 2022 г. десетте най-големи световни производители на петрол са САЩ (21% дял от общия световен обем), Саудитска Арабия (13%), Русия (10%), Канада (6%), Ирак (5%), Китай (5%), ОАЕ (4%), Иран (4%), Бразилия (3%) и Кувейт (3%).
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.