Коалицията от нововъзникващи икономики БРИКС, въпреки договореното през август 2023 г. разширяване, няма да има влияние върху 80% от световното производство на петрол, както неправилно се твърди в някои публикации в социалните медии.
Оценките на авторитетни енергийни източници сочат, че действителната цифра ще бъде под 50%.
Твърдения за обратното бяха разпространени в платформи като Facebook и X (Twitter).
Въпреки включването на големи държави-производителки на петрол като Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Иран, общият добив на тези държави не достига нивата, които се твърдят в публикациите в социалните медии.
Преди разширяването блокът представляваше приблизително 19% от световното производство на петрол през 2022 г., според данни на Администрацията за енергийна информация на САЩ (EIA). С добавянето на тези нови членове се очаква производството на суров петрол в БРИКС да нарасне до около 41% от общото световно производство.
Статистическите данни на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) за 2022 г. сочат, че производството на разширения блок възлиза на 34.67 милиона барела дневно, или около 47% от световното производство на суров петрол.
Информацията, публикувана през 2022 г. от Енергийния институт, професионална организация със седалище в Лондон за лица, работещи в енергийния сектор, разкрива, че 11-те държави, съставляващи БРИКС, произвеждат общо 40.45 милиона барела дневно, което се равнява на 43% от общия световен добив.
Според данните на EIA за 2022 г. десетте най-големи световни производители на петрол са САЩ (21% дял от общия световен обем), Саудитска Арабия (13%), Русия (10%), Канада (6%), Ирак (5%), Китай (5%), ОАЕ (4%), Иран (4%), Бразилия (3%) и Кувейт (3%).
През последните няколко години сред висшите политици от БРИКС нараства загрижеността относно доминиращата роля на долара и неговото въздействие върху макроикономиката на развиващите се пазари.
Чанпен Джао наскоро бе признат за виновен от съдия в САЩ по дело, свързано с нарушения на разпоредбите за борба с прането на пари.
Джейн Фрейзър, главен изпълнителен директор на Citigroup, се присъедини към група на банкови ръководители, които предупреждават за предстоящи трудни времена.
Саудитска Арабия се сблъсква с предизвикателства при повишаването на цените на петрола чрез съкращаване на производството и може да обмисли значителна промяна в посока към САЩ, според мнението на енергийния експерт Пол Санки.