В речта си по случай 74-ата годишнина от създаването на Китайската народна република президентът Си Дзинпин подчерта ангажимента на страната да постигне годишните си цели за икономическо и социално развитие.
В речта си по време на годишния прием по случай Националния празник, Си очерта плановете за засилване на макроикономическите регулации и стимулиране на вътрешното търсене, целящи устойчиво укрепване на икономиката, както съобщиха от Китайската централна телевизия.
Освен това той обеща да засили създаването на работни места, да намали значителните рискове и да влее по-голяма устойчивост и динамика в икономическия напредък на страната. Забележително е, че в обръщението си Си се въздържа да посочи конкретни мерки за подкрепа, обръщайки се към втората по големина икономика в света в ключов момент.
Въпреки правителствените инициативи за стабилизиране на пазара на недвижими имоти и насърчаване на потребителските разходи, възстановяването остава деликатно, с признаци на плахо подобрение.
Според анкета на Bloomberg се очаква Китай да постигне приблизително целта си за икономически растеж за настоящата година. Според медианната оценка в неотдавнашното проучване, в което участват 78 икономисти, през 2023 г. се очаква икономиката да регистрира разширяване с 5%.
Това представлява незначително намаление с 10 базисни пункта в сравнение с предишно проучване, като опасенията, свързани с недвижимите имоти, бяха определени като основно предизвикателство за страната.
Освен това Си потвърди стремежа на Китай към мирно развитие на отношенията между двата пролива, като в същото време отново изрази мнението, че обединението с Тайван представлява неумолима историческа тенденция, неподвластна на външни сили.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.