Международният валутен фонд (МВФ) наскоро публикува доклад, в който се обсъжда икономическата ситуация в САЩ и се предлагат препоръки за предотвратяване на рецесията.
От МВФ смятат, че САЩ имат потенциал да избегнат рецесията през тази година, ако бъдат предприети определени мерки. Основната препоръка е Федералният резерв да повиши лихвените проценти и да ги запази на повишено равнище до края на следващата година, като се предлага допълнително увеличение с четвърт процентен пункт за справяне с трайната инфлация.
Управляващият директор на МВФ, Кристалина Георгиева, подчерта, че е важно да се следят внимателно наличните данни, за да се определи ефективността на тези мерки.
Георгиева изрази загриженост относно високите нива на инфлацията, позовавайки се на нарастването на индекса на разходите за лично потребление (PCE) с 4.7% през април, което представлява ускорение спрямо 4.6% през предходния месец. Това показа, че все още има какво да се направи, за да се върне инфлацията към желаното целево равнище.
Докладът на МВФ поражда съмнения относно ефективността на десетте повишения на лихвените проценти, осъществени от Федералния резерв от март миналата година насам, особено поради факта, че значителен брой домакинства и предприятия са инвестирали в дългосрочен дълг с фиксирани лихвени проценти.
Това прави потребителските разходи и бизнес инвестициите по-малко чувствителни към промените в лихвените проценти в сравнение с предишните цикли на повишения на лихвените проценти.
В доклада се предупреждава, че има съществен риск да се наложи Федералният резерв да повиши лихвения процент значително над сегашните очаквания, за да се справи ефективно с инфлацията. Макар че предвижда постепенно намаляване на инфлацията, МВФ очаква тя да остане над целта на Федералния резерв от 2% през цялата следваща година.
Освен това Георгиева проведе дискусии с Джанет Йелън, министъра на финансите и председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, подчертавайки съгласуваността на възгледите между Федералния резерв, администрацията и МВФ.
В доклада на се подчертават още и потенциалните последици от по-високите лихвени проценти за продължителен период, особено в банковия сектор. Докладът посочва още, че по-високите лихвени проценти могат да разкрият по-големи проблеми с банковите баланси, които може да не са публично видими. Като примери за възможни проблеми, които биха могли да възникнат, в доклада се посочва сривът на финансови институции като Silicon Valley Bank, Signature Bank и First Republic.
Освен това в доклада се изразява загриженост относно тавана на дълга на САЩ и се подчертава необходимостта от незабавни действия. Георгиева описа тавана на дълга като „напълно предотвратим риск“ както за американската, така и за световната икономика. Освен това се подчертава неотложността, като Георгиева използва приказката за Пепеляшка, за да илюстрира необходимостта от бързо решение, преди да настъпят негативни последици.
Тя призова за намиране на трайно решение, за да се избегнат бъдещи епизоди на игра с лимита на дълга.
В обобщение, докладът на МВФ показва, че САЩ могат да избегнат рецесия през тази година, като повишат и запазят нивата на лихвените проценти.
Ефективността на предишните повишения на лихвените проценти за ограничаване на инфлацията обаче е поставена под въпрос. В доклада се подчертава необходимостта от внимателно наблюдение на данните и потенциалните рискове в банковия сектор.
Освен това Георгиева настоя за незабавни действия по отношение на тавана на дълга на САЩ и се застъпи за трайно решение, което да предотврати бъдещи кризи.
Трейдърите се подготвят за волатилна крипто седмица с множество макроикономически събития, които биха могли да окажат влияние върху портфейлите от понеделник.
Голяма част от крипто общността се надява, че бъдещата администрация на Тръмп ще донесе положителни промени в индустрията.
Чанпен Джао (CZ), бившият главен изпълнителен директор на Binance и известна фигура в света на криптовалутите, наскоро сподели лекомислена забележка за нарастващата тенденция при меме криптовалутите, предизвикана от пускането на токена $TRUMP на Доналд Тръмп.
Съобщава се, че няколко известни крипто компании са направили значителни дарения в подкрепа на встъпването в длъжност на новоизбрания президент Доналд Тръмп, с което изразяват оптимизма си относно неговите политики в подкрепа на криптовалутите.