Начало » Други » САЩ не спират Русия да печели сериозно от петрола – но ето какво може да им попречи

САЩ не спират Русия да печели сериозно от петрола – но ето какво може да им попречи

14.10.2023 12:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
САЩ не спират Русия да печели сериозно от петрола – но ето какво може да им попречи

Западните санкции бяха въведени през декември 2022 г., за да ограничат износа на руски петрол в отговор на инвазията в Украйна.

Намерението беше да се окаже икономически натиск върху Русия, като същевременно се гарантират глобалните доставки на петрол.

Първоначално цените на петрола бяха на ниво от $80 за барел. В продължение на десет месеца се случи точно обратното: Руският износ намаля, но приходите се увеличиха, което осигури средства за войната.

От юли 2023 г. цените на петрола надхвърлят $80, като на моменти надхвърлят и $95, поради недостиг на световни доставки. Санкциите и ограниченията не повлияха значително на позицията на Русия на петролния пазар. Съществуващите преди това вътрешни проблеми и пазарните промени обаче биха могли да окажат дългосрочно въздействие върху отрасъла.

Ценовият таван ограничава продажбите на трети страни за Китай и Индия, като изисква използването на услугите на Г-7, ЕС и Австралия. Определената цена е $60 на барел (след 5 декември 2022 г.) за петрола и приблизително $100 на барел (след 5 февруари 2023 г.) за рафинираните продукти.

В доклад на Министерството на финансите на САЩ от май 2023 г. се твърди, че е постигнат успех, като се отбелязват намалените приходи от руския петрол въпреки увеличения износ през април 2023 г. Руският петрол се търгуваше с отстъпка спрямо световните цени. До юни 2023 г. приходите от износ спадат рязко до $11.8 милиарда, което е почти наполовина спрямо предходната година.

Различни фактори подпомогнаха Русия, включително съкращаването на производството от ОПЕК+, повишавайки търсенето на по-евтин руски петрол, особено в Азия, замествайки намаляващото европейско търсене.

Преди Украйна проучванията предвиждаха предизвикателства за руската петролна индустрия. Енергийната стратегия на Русия за 2035 г. предвиждаше незначителен ръст или спад от 12 % в производството на петрол. По-песимистично проучване на „Institut Francais du Petrol“ прогнозира 41% свиване до 2040 г.

Тъй като светът преминава към по-нисковъглеродна енергия, търсенето ще достигне своя връх. По-високите производствени разходи и въглероден интензитет на Русия в сравнение с производителите от Близкия изток представляват предизвикателство.

Макар че таванът на цените все още не е оказал значително влияние върху глобалната позиция на Русия в областта на петрола, продължаващите проблеми и високата въглеродна интензивност могат в крайна сметка да намалят нейното петролно богатство. Това вероятно ще окаже трайно отрицателно въздействие върху руската петролна индустрия.

Ичточник

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ключови събития в САЩ, които да следим тази седмица – ще се отразят ли на крипто пазарите?

Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.

30.06.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето как трябва да изглежда едно крипто портфолио според експерт

Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.

30.06.2025 10:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Законът GENIUS може да промени правната битка срещу До Куон

В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.

30.06.2025 9:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Какво разкриват новите данни от Брайън Армстронг за институционалния прием на криптовалутите

Брайън Армстронг, главен изпълнителен директор на Coinbase, отбеляза значително ускорение в приема на криптовалутите от институционалните инвеститори, което се дължи до голяма степен на нарастващата популярност на спот борсово търгуваните фондове и увеличената употреба на Coinbase Prime сред големите корпорации.

30.06.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.