След поканата от БРИКС Китай и Аржентина засилиха партньорството си въпреки несигурността около бъдещето на Аржентина.
Китайският посланик в Аржентина Уан Вей е гласовит застъпник на това сътрудничество. Смяната на ръководството в Аржентина обаче може да доведе до преразглеждане на поканата за присъединяване към икономическия съюз.
Страната e сред шестте държави, получили покана за присъединяване към БРИКС тази година. Въпреки това, тъй като Аржентина се приближава към ключови президентски избори, включването ѝ не е гарантирано. Хавиер Милей, вероятният бъдещ президент, ясно изрази намерението си да приеме доларизацията като национална политика, което се разминава с ангажиментите на предишния режим към БРИКС.
Съобщението, че шест държави, сред които Саудитска Арабия, Иран, Обединените арабски емирства (ОАЕ), Аржентина, Египет и Етиопия, са поканени да се присъединят към икономическия съюз БРИКС, привлече значително внимание. Въпреки това остава несигурно дали всички тези държави в крайна сметка ще се присъединят към колектива.
Развиващото се партньорство между Китай и Аржентина, е изправено пред несигурност. Аржентина се бори с икономическия спад при сегашното си ръководство, а бъдещата ѝ траектория може да бъде променена от политиката на бъдещия президент.
В неотдавнашно изявление посланикът на Китай в Аржентина Уан Вей наблегна на развиващите се отношения, като заяви:
Аржентина и Китай са географски отдалечени, но това разстояние не бива да ни пречи да задълбочаваме разбирателството си и да укрепваме приятелските си отношения.
Китай продължава да бъде вторият по големина търговски партньор на Аржентина, като през 2022 г. двустранната търговия между страните надхвърли $20 милиарда – 20% увеличение спрямо предходната година. Тези процъфтяващи отношения обаче може да бъдат подложени на контрол с встъпването в длъжност на нов президент в Аржентина.
Хавиер Милей, победителят в първичните президентски избори, изрази резерви относно членството в БРИКС, особено поради позицията си за дедоларизация. Милей се застъпва за приемането на долара като национална валута с оглед на нестабилното представяне на песото през тази година.
“Колкото по-висока е цената на долара, толкова по-лесно е да се осъществи доларизацията. Премахването на Централната банка е политика, която не подлежи на обсъждане за нас, тъй като смятаме, че има морален императив“, заяви неотдавна Милей.
Следователно влиянието на председателството на Милей върху поканата на Аржентина към БРИКС е интригуващо развитие, което трябва да се следи.
На фона на спада на цената на руския суров петрол, която падна под границата от $60 за барел, заедно с по-широкия спад на международните бенчмаркове, Индия очаква увеличение на придобиването на руски петрол, както разкри високопоставен правителствен източник, говорил анонимно пред Reuters наскоро.
Китай пое ангажимент да засили фискалната си политика през 2024 г. в опит да стимулира икономиката си в затруднено положение.
Страните от Европейския съюз са на път да прекратят окончателно вноса на руски газ с въвеждането на мерки, целящи да забранят достъпа на руски енергийни компании до техните газопроводи и терминали.
Индия, като член на БРИКС, наскоро отправи запитвания относно интереса на Пакистан да се присъедини към алианса.