След поканата от БРИКС Китай и Аржентина засилиха партньорството си въпреки несигурността около бъдещето на Аржентина.
Китайският посланик в Аржентина Уан Вей е гласовит застъпник на това сътрудничество. Смяната на ръководството в Аржентина обаче може да доведе до преразглеждане на поканата за присъединяване към икономическия съюз.
Страната e сред шестте държави, получили покана за присъединяване към БРИКС тази година. Въпреки това, тъй като Аржентина се приближава към ключови президентски избори, включването ѝ не е гарантирано. Хавиер Милей, вероятният бъдещ президент, ясно изрази намерението си да приеме доларизацията като национална политика, което се разминава с ангажиментите на предишния режим към БРИКС.
Съобщението, че шест държави, сред които Саудитска Арабия, Иран, Обединените арабски емирства (ОАЕ), Аржентина, Египет и Етиопия, са поканени да се присъединят към икономическия съюз БРИКС, привлече значително внимание. Въпреки това остава несигурно дали всички тези държави в крайна сметка ще се присъединят към колектива.
Развиващото се партньорство между Китай и Аржентина, е изправено пред несигурност. Аржентина се бори с икономическия спад при сегашното си ръководство, а бъдещата ѝ траектория може да бъде променена от политиката на бъдещия президент.
В неотдавнашно изявление посланикът на Китай в Аржентина Уан Вей наблегна на развиващите се отношения, като заяви:
Аржентина и Китай са географски отдалечени, но това разстояние не бива да ни пречи да задълбочаваме разбирателството си и да укрепваме приятелските си отношения.
Китай продължава да бъде вторият по големина търговски партньор на Аржентина, като през 2022 г. двустранната търговия между страните надхвърли $20 милиарда – 20% увеличение спрямо предходната година. Тези процъфтяващи отношения обаче може да бъдат подложени на контрол с встъпването в длъжност на нов президент в Аржентина.
Хавиер Милей, победителят в първичните президентски избори, изрази резерви относно членството в БРИКС, особено поради позицията си за дедоларизация. Милей се застъпва за приемането на долара като национална валута с оглед на нестабилното представяне на песото през тази година.
„Колкото по-висока е цената на долара, толкова по-лесно е да се осъществи доларизацията. Премахването на Централната банка е политика, която не подлежи на обсъждане за нас, тъй като смятаме, че има морален императив„, заяви неотдавна Милей.
Следователно влиянието на председателството на Милей върху поканата на Аржентина към БРИКС е интригуващо развитие, което трябва да се следи.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.