Срещата на върха на БРИКС завърши с положителен резултат, тъй като алиансът прие шест нови държави в състава си. Сред новоприетите членове са Саудитска Арабия, ОАЕ, Аржентина, Иран, Египет и Етиопия.
Въпреки това западните държави, включително САЩ и Европа, следят отблизо разширяването на БРИКС и усилията им за намаляване на зависимостта от щатския долар.
Прессекретарят на Белия дом, Карин Жан-Пиер, потвърди, че САЩ зачитат правото на другите държави да избират своите търговски партньори. Тя подчерта ангажимента на САЩ да участват в търговията с всички страни, без да се намесват във вътрешните им работи.
“Нашата политика не изисква от партньорите ни да правят избор между Съединените щати и други държави. Постоянно сме подчертавали, че не се стремим да ограничаваме отношенията на държавите с други нации. По-скоро насърчаваме държавите да имат гъвкавостта да определят как най-добре да предоставят ползи на своите граждани“, заяви тя.
Министърът на външните работи на Германия, Аналена Баербок, не изрази загриженост относно разширяването на БРИКС. Тя подчерта, че всяка страна има свободата да създава съюзи въз основа на националните си интереси.
“В такива времена всяка нация признава значението на сътрудничеството и партньорството”, отбеляза тя.
“Всяка страна трябва непрекъснато да преценява кои партньорства съответстват на нейните ценности и дългосрочни интереси и кои носят най-големи ползи.
Баербок заяви още, че Германия е установила канали за комуникация и търговски споразумения с всички членове на БРИКС, с изключение на Иран. Освен това тя спомена, че Европейският съюз е отворен за осъществяване на бизнес с държавите от БРИКС. Следователно, както за САЩ, така и за Германия, изглежда, че бизнесът си е както обикновено, тъй като разширяването на БРИКС не е нарушило световните пазари.
Частичното спиране на работата на правителството на САЩ се очертава, тъй като републиканците от Камарата на представителите, присъединявайки се към демократите, отхвърлят 30-дневен законопроект за временно финансиране, нанасяйки удар на председателя Кевин Маккарти.
Коалицията от нововъзникващи икономики БРИКС, въпреки договореното през август 2023 г. разширяване, няма да има влияние върху 80% от световното производство на петрол, както неправилно се твърди в някои публикации в социалните медии.
По-рано тази година Европейската комисия (ЕК) направи значителна крачка напред, като въведе обширна правна рамка, насочена към въвеждането на дигитална валута на централната банка (CBDC) в 20-те държави членки на еврозоната.
След като OpenAI въведе в своята AI платформа ChatGPT възможности за работа с глас, изображения и сърфиране, пред инвеститорите, търговците и ентусиастите се разкриха множество възможности в сферата на криптовалутите.