Станфордският университет обяви намерението си да върне значителните парични дарения, които е получил от вече несъществуващата платформа за обмен на криптовалути FTX, която наскоро обяви фалит.
Говорител на институцията потвърди, че цялата дарена сума ще бъде върната, като целта е да се помогне на засегнатите от финансовия спад на FTX.
В кореспонденция с Bloomberg говорителят заяви:
„Включихме се в дискусии с правните представители на длъжниците на FTX, за да улесним връщането на тези дарения, и ще възстановим цялата сума.“
Говорителят уточни, че по-голямата част от вноските са били предназначени за инициативи, свързани с превенция на пандемии и научни изследвания, произхождащи от FTX или от свързани с нея лица.
Случващото се е следствие от това, че имуществото на FTX води съдебно дело срещу родителите на бившия главен изпълнителен директор на компанията Сам Банкман-Фрийд, които също така са уважавани учени в областта на правото и професори в Станфордския университет.
В иска се твърди, че те са използвали позициите си, за да натрупат значителни финансови печалби, както пряко, така и косвено, възлизащи на милиони долари.
Първоначалното заявление за обявяване в несъстоятелност на FTX е подадено през ноември предходната година. Нейният основател, Банкман-Фрийд, в момента очаква съдебното производство, насрочено за октомври.
Срещу него са повдигнати обвинения в инвестиционна измама и лошо управление на значителна сума от средства на клиенти, като потенциалните последици от това са дълги срокове лишаване от свобода, ако бъде осъден.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.