Станфордският университет обяви намерението си да върне значителните парични дарения, които е получил от вече несъществуващата платформа за обмен на криптовалути FTX, която наскоро обяви фалит.
Говорител на институцията потвърди, че цялата дарена сума ще бъде върната, като целта е да се помогне на засегнатите от финансовия спад на FTX.
В кореспонденция с Bloomberg говорителят заяви:
“Включихме се в дискусии с правните представители на длъжниците на FTX, за да улесним връщането на тези дарения, и ще възстановим цялата сума.”
Говорителят уточни, че по-голямата част от вноските са били предназначени за инициативи, свързани с превенция на пандемии и научни изследвания, произхождащи от FTX или от свързани с нея лица.
Случващото се е следствие от това, че имуществото на FTX води съдебно дело срещу родителите на бившия главен изпълнителен директор на компанията Сам Банкман-Фрийд, които също така са уважавани учени в областта на правото и професори в Станфордския университет.
В иска се твърди, че те са използвали позициите си, за да натрупат значителни финансови печалби, както пряко, така и косвено, възлизащи на милиони долари.
Първоначалното заявление за обявяване в несъстоятелност на FTX е подадено през ноември предходната година. Нейният основател, Банкман-Фрийд, в момента очаква съдебното производство, насрочено за октомври.
Срещу него са повдигнати обвинения в инвестиционна измама и лошо управление на значителна сума от средства на клиенти, като потенциалните последици от това са дълги срокове лишаване от свобода, ако бъде осъден.
През последните няколко години сред висшите политици от БРИКС нараства загрижеността относно доминиращата роля на долара и неговото въздействие върху макроикономиката на развиващите се пазари.
Чанпен Джао наскоро бе признат за виновен от съдия в САЩ по дело, свързано с нарушения на разпоредбите за борба с прането на пари.
Джейн Фрейзър, главен изпълнителен директор на Citigroup, се присъедини към група на банкови ръководители, които предупреждават за предстоящи трудни времена.
Саудитска Арабия се сблъсква с предизвикателства при повишаването на цените на петрола чрез съкращаване на производството и може да обмисли значителна промяна в посока към САЩ, според мнението на енергийния експерт Пол Санки.