Екип от изследователи твърди, че близо 98% от токените, пуснати на децентрализираната крипто борса Uniswap са "rug pull" измами.
Екипът е искал да надгради проучване от 2021 г., в което е използван алгоритъм за машинно самоoбучение, за да се анализират данните за транзакциите на токените листнати на Uniswap, които по-късно са се оказали rug pull измами. Този алгоритъм обаче открива подозрителни токени само след като измамите са осъществени.
В новото проучване екипът твърди, че е добавил данни за транзакциите на още 20,000 токена, които са анализирани на ръка, и са успeли да разработят нови методи за машинно самообучение.
Тези нови методи могат да открият потенциални rug pull измами преди да бъдат извършени със 99% точност. От анализираните близо 27,000 токена само 631 са били признати за „незлонамерени„.
За да съберат данни за транзакциите на токените листнати в Uniswap V2 от 5 април 2020 г. до 3 септември 2021г. изследователите са ползвали архивиращ нод на Infura и API на Etherscan.
В изследователският документ се обясняват подробности за използваните метод като индекса Херфиндал-Хършман и се твърди, че други детектори за измами като Rug Pull Detector и Token Sniffer дават подвеждащи резултати.
В децентрализираните финанси е обичайно токените да включват протоколи като UniCrypt за гаранция, че разработчиците няма да могат да прехвърлят средства от смарт договор, след като те са били депозирани от инвеститорите.
Според изследователите това не е гаранция срещу измама и 90% от токените, използващи заключващи договори, са склонни в крайна сметка да доведат до източване на ликвидността от страна на собствениците.
Първоначално проучването е споделено от Мултидисциплинарния институт за дигитални публикации (MDPI) през март 2022 г.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ето как крипто ще промени пазарите според големите инвеститори
Ръководителят на FactoryDАО Ник Алмънд също сподели в понеделник чернова от проучването с дата януари 2022. През март същата чернова беше споделена в уебсайта Cryptography ePrint Archive.
According to this research 97.7% of tokens launched on @Uniswap were rugs. https://t.co/l3OPF1U5vw pic.twitter.com/n7G2ibiVtf
— drnick 🗳️² (@DrNickA) October 31, 2022
Споделената от MDPI версия е малко по-дълга и с разширен брой данни, включвайки токени, които са били листнати на Uniswap V2 до 3 септември 2021 г.
По мнение на съоснователя на DeFi Pulse – Скот Люис, много от токените в Uniswap са били просто фишинг измами, при които токенът се опитва да изглежда като утвърден. Според него един и същи злонамерен човек може да стой зад хиляди такива измами.
not quite. most of token on uniswap were low effort/low revenue phishing style scams, where the token tried to look like an established token. same scammer could launch thousands of these. “rug” is an exit scam and was not 97.7% of tokens on uniswap. https://t.co/HeiwTxlDwe
— scott (taylor’s version) (@scott_lew_is) October 31, 2022
Мая Зехави – инвеститор и член на борда на израелския форум Blockchain Industry коментира методологията на изследователския екип.
Тя критикува това, че изследователите не са взели предвид ликвидността или обема на токените, когато са определяли кои от тези 27,000 биха се оказали измама. Това според нея е грешна методология и не е правилна за установяването на твърденията на изследователите.
Неотдавнашните ценови действия на Solana привлякоха вниманието на анализаторите, като се появиха признаци, че дигиталният актив може да се подготвя за по-голямо движение – ако успее да преодолее препятствие.
Cardano (ADA) възвърна инерцията си след кратко затишие, като криптовалутата премина нивото от $0.70 поради нарастващия ентусиазъм около последните ѝ технологични разработки.
Въпреки че се сблъска с неотдавнашна заплаха за сигурността, TRX успя да задържи инерция, подкрепен от нов ъпгрейд на мрежата, който привлече вниманието на инвеститорите.
Ранен инвеститор в Етериум, който се присъедини към ICO през 2015 г., се раздели с голяма част от своите активи, което предизвика нова дискусия за краткосрочната ценова траектория на ETH.