Според високопоставен украински служител нежеланието на Унгария да одобри новите ограничения на ЕС върху износа на руски нефт, газ и ядрена енергия е породило опасения за потенциални последици.
Заместник-министърът на енергетиката Фарид Сафаров подчерта риска Унгария да се превърне в мишена на руска агресия, ако остане съюзник на Москва в енергийните въпроси. Той призова Унгария да преразгледа позицията си в рамките на текущите преговори на ЕС за санкции, като заяви, че отказът от руски изкопаеми и ядрени горива съответства на националните интереси на Унгария.
Призивът за промяна на политиката се простира отвъд Украйна. Комисарят по енергетиката на ЕС Кадри Симсон предупреди Унгария за енергийната ѝ зависимост от руския президент Владимир Путин, като подчерта риска от предоставяне на Русия на лостове за влияние върху нейния пазар.
Украйна настойчиво призова ЕС да намали зависимостта от всички форми на руска енергия и да наложи санкции на Москва след инвазията от миналата година. Сафаров осъди поведението на Москва по време на окупацията на Запорожската атомна електроцентрала, като подчерта необходимостта Брюксел да наложи санкции на руския ядрен сектор – стъпка, която ЕС все още не е предприел въпреки призивите за действие.
Международната агенция за атомна енергия се стреми да предотврати потенциални ядрени аварии, застъпвайки се за прекратяване на боевете около най-голямото ядрено съоръжение в Европа. Усилията за посредничество между Москва и Киев обаче са с ограничен успех.
Въпреки призивите на страни като Полша, последният проект на 12-ия пакет от санкции не включва ограничения за руския ядрен сектор. Опозицията в Унгария, по-специално обещанието на министър-председателя Виктор Орбан да наложи вето на всички ядрени санкции, играе важна роля. Унгария продължава да е силно зависима от руското атомно гориво и разширява атомната си централа в Пакш с помощта на Rosatom.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.