Нов законопроект, свързан с криптовалутите в Украйна, ще позволи плащания в криптовалути като Биткойн (BTC), въпреки че не признава крипто като законно платежно средство, твърди правителствен служител.
Заместник-министърът на украинското министерство на дигиталната трансформация Александър Борняков е уверен, че би било „съвсем законно да се плаща с криптовалути“ в Украйна чрез платежни посредници, които позволяват конвертиране на крипто във фиат.
Длъжностното лице каза в петък в интервю за местно финансово издание Minfin, че законопроектът на Украйна за виртуални активи „ясно заявява„, че криптовалутите не представляват законно платежно средство в страната, а позволяват само покупки на криптовалути.
Законопроектът обаче предвижда, че местните платежни процесори все още ще могат да предоставят услуги за конвертиране на крипто във фиат, за да позволят плащания, произтичащи от крипто, като се посочва:
Днес законодателството в Украйна също не ви позволява да плащате в долари, но можете лесно да плащате за покупки с доларова карта. Валутите се конвертират незабавно по време на плащането. […] Следователно ще бъде напълно законно да плащате с криптовалути в Украйна, но чрез посредник.
Борняков също отбеляза, че предстоящият законопроект официално ще легитимира процеса на търговия и отчитане на криптовалути.
„Очакваме, че ще има цял пазар на посреднически услуги за плащане на стоки чрез криптовалути, тяхното съхранение и обмен. Това ще разшири възможностите за тяхното използване„, добави той.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Председателят на SEC настоява за повече правомощия за регулиране на криптовалутите
Министерството на дигиталната трансформация препоръча приемането на актуализиран законопроект „За виртуалните активи“ на второ четене в края на юни. Местната електронна банка Monobank впоследствие разкри планове за пускане на дебитна карта, включваща търговия с Биткойн.
Новината идва малко след като украинският президент Владимир Зеленски подписа друг закон, свързан с дигиталните валути, наричан Закон за платежните услуги. Законът официално даде възможност на централната банка на Украйна да издава своя собствена дигитална валута.
Като значителна промяна за банковия сектор и сектора на криптовалутите в САЩ президентът Тръмп официално отмени спорно правило, наложено от Комисията за ценни книжа и фондови борси (SEC).
Coinbase се обърна към Апелативния съд на САЩ, за да получи ясно решение дали сделките с криптовалути на вторичните пазари се считат за ценни книжа.
ЕС определи строг краен срок за премахването на стабилни монети от европейския пазар, които не отговарят на новите му разпоредби, като изисква от крипто компаниите да изключат от списъка несъответстващите токени до края на март 2025 г.
Изпълняващият длъжността председател на SEC Марк Т. Уйеда обяви създаването на работна група за крипто, чиято цел е да създаде ясна регулаторна рамка за крипто активите.