Нов законопроект, свързан с криптовалутите в Украйна, ще позволи плащания в криптовалути като Биткойн (BTC), въпреки че не признава крипто като законно платежно средство, твърди правителствен служител.
Заместник-министърът на украинското министерство на дигиталната трансформация Александър Борняков е уверен, че би било „съвсем законно да се плаща с криптовалути“ в Украйна чрез платежни посредници, които позволяват конвертиране на крипто във фиат.
Длъжностното лице каза в петък в интервю за местно финансово издание Minfin, че законопроектът на Украйна за виртуални активи „ясно заявява„, че криптовалутите не представляват законно платежно средство в страната, а позволяват само покупки на криптовалути.
Законопроектът обаче предвижда, че местните платежни процесори все още ще могат да предоставят услуги за конвертиране на крипто във фиат, за да позволят плащания, произтичащи от крипто, като се посочва:
Днес законодателството в Украйна също не ви позволява да плащате в долари, но можете лесно да плащате за покупки с доларова карта. Валутите се конвертират незабавно по време на плащането. […] Следователно ще бъде напълно законно да плащате с криптовалути в Украйна, но чрез посредник.
Борняков също отбеляза, че предстоящият законопроект официално ще легитимира процеса на търговия и отчитане на криптовалути.
„Очакваме, че ще има цял пазар на посреднически услуги за плащане на стоки чрез криптовалути, тяхното съхранение и обмен. Това ще разшири възможностите за тяхното използване„, добави той.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Председателят на SEC настоява за повече правомощия за регулиране на криптовалутите
Министерството на дигиталната трансформация препоръча приемането на актуализиран законопроект „За виртуалните активи“ на второ четене в края на юни. Местната електронна банка Monobank впоследствие разкри планове за пускане на дебитна карта, включваща търговия с Биткойн.
Новината идва малко след като украинският президент Владимир Зеленски подписа друг закон, свързан с дигиталните валути, наричан Закон за платежните услуги. Законът официално даде възможност на централната банка на Украйна да издава своя собствена дигитална валута.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.