Във вторник председателят на Комисията по ценни книжа и борси на САЩ Гари Генслер призова Конгреса да разшири правомощията на агенцията да регулира търговията с криптовалути.
“В момента просто нямаме достатъчно защита на инвеститорите в крипто. Честно казано, по това време това е Дивия Запад”, каза Генслер в реч пред Форума за сигурност на Аспен във вторник.
През последните няколко години токените и платформите за криптовалути процъфтяват, тъй като финансовите регулатори на САЩ се борят за разработването и прилагането на новата технология.
Миналия декември FinCEN предложи нови разпоредби, за да улесни федералното правителство да проследява транзакции с Биткойн в един от малкото ходове за наблюдение на пазара.
Но докато другите пазари на ценни книжа се контролират директно от федералните регулатори, няма единен регулатор, който да отговаря за надзора на криптовалутите като финансов пазар.
Изявленията на Генслер във вторник бяха едни от най-ясните, които той направи по отношение на мисленето си за криптовалутата. Законодатели като сенатор Елизабет Уорън призоваха регулаторните органи като Генслер да ограничат пазара.
“Тези регулаторни пропуски застрашават потребителите и инвеститорите и подкопават сигурността на нашите финансови пазари”, пише Уорън в писмо до Генслер миналия месец.
Във вторник председателят на SEC отговори, като призова Конгреса да предостави на агенцията допълнителни правомощия.
“Ако не решим тези проблеми, притеснявам се, че много хора ще бъдат наранени”, заяви той.
В неделя двупартийна група от преговарящи в Сената постигнаха сделка за инфраструктурен пакет за $1 трилион, който включваше крипто сферата. По-конкретно, законопроектът включва промени, които биха определили някои играчи на пазара като “брокери”. Това дава на IRS способността да упражнят по-голям контрол върху тях. От вторник езикът е променен, за да облекчи опасенията на крипто общността, според The New York Times.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Американската Блокчейн Асоциация се бори срещу нови крипто регулации
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.