Според неотдавнашен доклад на платформата за данни от блокчейна - Chainalysis от началото на руско-украинския конфликт Украйна е получила над $70 милиона в криптовалута.
Средствата са били използвани за финансиране както на военно оборудване, така и на хуманитарна помощ.
По-голямата част от даренията са направени в Етериум (ETH) и Биткойн (BTC), като тези, дарили в ETH, са допринесли най-много – $28.9 милиона.
Бяха дарени и незаменяеми токени, като например NFT, изобразяващо украинското знаме. Използването на криптовалута позволи бързи и ефикасни транзакции, което помогна на Украйна да реагира бързо на руската инвазия.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Изключителна възможност: Милиардер споделя новия си инвестиционен фокус
Проруските военни групировки обаче също използваха криптовалута за финансиране на военните си усилия, включително за закупуване на военно оборудване, разпространение на дезинформация и създаване на пропаганда.
Въпреки това повишената зависимост от криптовалути в Украйна доведе до по-високи нива на приемане, като страната е третата в списъка, след Виетнам и Филипините.
Платформата Pump.fun набра $500 милиона в бързо първично предлагане на монети (ICO), като ги разпродаде само за 12 минути.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.