Начало » Регулации » Украйна има спешна нужда да регулира Web3 индустрията

Украйна има спешна нужда да регулира Web3 индустрията

16.12.2023 16:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Украйна има спешна нужда да регулира Web3 индустрията

Неотдавнашно проучване, проведено от Украинския Web3 институт с подкрепата на Министерството на дигиталната трансформация, хвърли светлина върху значителните регулаторни предизвикателства, пред които е изправена Web3 индустрията в Украйна.

Докладът e озаглавен „Web3 за Украйна: Разговори с Откриватели“ и в него се подчертава належащата необходимост от добре дефинирани насоки и регулаторна рамка в страната.

Проучването, включващо интервюта с 50 основатели от 19 сектора на Web3 икономиката, разкрива трудностите, с които се сблъскват стартиращите предприятия, работещи в тази сфера. Поради липсата на ясни правни разпоредби украинските Web3 компании се намират в сложно положение. Липсата на яснота възпрепятства оперативната им ефективност в рамките на Украйна и принуждава много от тях да се установят в чуждестранни юрисдикции, като по този начин преместват своите иновации и потенциален икономически принос.

Съществено разкритие от доклада подчертава готовността на тези проекти да си сътрудничат с правителствени органи, като често предлагат продуктите си безплатно. Липсата на утвърдени протоколи за взаимодействие с Web3 технологиите обаче води до колебание и нежелание от страна на правителството, което води до разкъсване на връзката между технологичния напредък и официалното участие.

Като се застъпва за цялостна правна рамка, Украинският Web3 институт призовава правителството да предприеме незабавни стъпки за установяване на ясни регулаторни насоки. Институтът подчерта, че без такива разпоредби способността на страната да използва напълно потенциала на разрастващия се Web3 сектор остава значително ограничена.

Освен това в доклада се подчертават финансовите предизвикателства в областта на Web3 в Украйна. Съществуващите инвестиционни механизми в страната не разполагат с правна рамка за придобиване на криптовалути с помощта на фиатна валута. Освен това неопределените правила за официални взаимодействия между украинските Web3 компании и техните международни партньори допълнително усложняват ситуацията.

Успоредно с това Украйна активно се подготвя да приеме изискванията на Групата за финансови действия (FATF) по отношение на криптовалутите. Юлия Пархоменко, директор на отдела за виртуални активи в Министерството на дигиталната трансформация, подчерта усилията на страната да избегне включването в сивия списък на FATF.

Неспазването на глобалните стандарти представлява съществен риск за репутацията на Украйна в световната финансова общност, като по този начин превръща създаването на регулаторна рамка както във вътрешен приоритет, така и в международен императив.

Предложеното законодателство, проектозакон № 10225-1, което понастоящем се разглежда в украинския парламент (Върховната рада), има за цел да разгледа тези въпроси. Ако бъде приет, той ще задължава крипто борсите да се регистрират в правителството, да налагат надлежна проверка на клиентите и да докладват за подозрителни транзакции.

Тази стъпка е от ключово значение за създаването на благоприятна среда за крипто бизнеса, привеждането на Украйна в съответствие със световните регулаторни стандарти и отварянето на врати за по-голямо международно сътрудничество и инвестиции.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Ето кога Камарата на представителите на САЩ ще гласува ключови крипто законопроекти

След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.

04.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Председателят на SEC с коментар за крипто регулациите

Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.

03.07.2025 10:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Губернаторът на Аризона наложи вето върху законопроект за крипто резерв

Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.

02.07.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

SEC проучва нова ускорена процедура за одобрение на ETF-и

Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.

02.07.2025 14:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.