Висшият антикорупционен съд в Украйна отне от бившия шеф на Държавната служба за специални комуникации на Украйна (SSSCIP) $1.5 милиона в криптовалути - по-специално Tether (USDT), TRON (TRX) и Биткойн (BTC).
Това действие е следствие от обвиненията в присвояване и пране на пари срещу Юрий Щихол.
Щихол беше уволнен от SSSCIP миналата седмица, докато прокурорите започнаха разследване на предполагаемата злоупотреба на агенцията с $1.7 милиона държавни средства.
В неотдавнашното си изявление съдът очерта как Щихол и още петима души уж са използвали позициите си, за да отклонят средства чрез придобиване на „инструменти за информационни технологии“, предназначени за сигурни регистри на данни.
Съдът твърди, че през 2021 г. шестте лица са си сътрудничили, за да организират няколко договора, които са позволили закупуването на софтуер на стойност $6.2 милиона, като са използвали държавни средства в размер на $7.9 милиона.
Предполага се, че несъответствието от $1.7 милиона в средствата е било изтеглено към офшорни структури за пране и последващо преразпределение между заподозрените. В рамките на продължаващото разследване се съобщава, че украинските правителствени антикорупционни агенции са конфискували от Щихол криптовалути, сред които – 1.2 милиона USDT, 331 TRX и 6.9 BTC, които се равняват съответно на $1.2 милиона, $35 и $266,000.
Според информацията Щихол е бил арестуван на 23 ноември и освободен под гаранция на следващия ден срещу $693,000. Бившият заместник-ръководител на SSSCIP, също замесен в случая, е бил задържан на 27 ноември и му е определен двумесечен арест, като гаранцията е размер на $276,000.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е предприела спешни мерки срещу First Liberty Building & Loan, LLC и нейния основател Едвин Брант Фрост IV, като ги обвинява, че са управлявали пирамидална схема на стойност $140 милиона, продължила повече от десетилетие и измамила около 300 инвеститори.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.