Висшият антикорупционен съд в Украйна отне от бившия шеф на Държавната служба за специални комуникации на Украйна (SSSCIP) $1.5 милиона в криптовалути - по-специално Tether (USDT), TRON (TRX) и Биткойн (BTC).
Това действие е следствие от обвиненията в присвояване и пране на пари срещу Юрий Щихол.
Щихол беше уволнен от SSSCIP миналата седмица, докато прокурорите започнаха разследване на предполагаемата злоупотреба на агенцията с $1.7 милиона държавни средства.
В неотдавнашното си изявление съдът очерта как Щихол и още петима души уж са използвали позициите си, за да отклонят средства чрез придобиване на „инструменти за информационни технологии“, предназначени за сигурни регистри на данни.
Съдът твърди, че през 2021 г. шестте лица са си сътрудничили, за да организират няколко договора, които са позволили закупуването на софтуер на стойност $6.2 милиона, като са използвали държавни средства в размер на $7.9 милиона.
Предполага се, че несъответствието от $1.7 милиона в средствата е било изтеглено към офшорни структури за пране и последващо преразпределение между заподозрените. В рамките на продължаващото разследване се съобщава, че украинските правителствени антикорупционни агенции са конфискували от Щихол криптовалути, сред които – 1.2 милиона USDT, 331 TRX и 6.9 BTC, които се равняват съответно на $1.2 милиона, $35 и $266,000.
Според информацията Щихол е бил арестуван на 23 ноември и освободен под гаранция на следващия ден срещу $693,000. Бившият заместник-ръководител на SSSCIP, също замесен в случая, е бил задържан на 27 ноември и му е определен двумесечен арест, като гаранцията е размер на $276,000.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.