Банката на Корея променя позицията си по отношение на вътрешното емитиране на нови криптовалути чрез първично предлагане на монети (ICO).
В продължение на години не се допускаха подобни кампании, като забраната им беше приета през 2017 г. Тогава Комисията за финансови услуги каза, че търговията с криптовалути трябва да се следи внимателно, тъй като тези активи са изключително рискови и има много измами в пространството.
След като новоизбраният президент Юн Сук-йол обяви, че подкрепя легализирането на набирането на средства с криптовалута, Южна Корея може да стане поредната държава, която реформира разпоредбите за криптовалутите и премахва забраната за първично предлагане на монети (ICO).
Юн Сук-йол също така заяви, че ще се застъпи за отлагане на данъчното облагане на печалбите от крипто инвестиции поне до приемането на основния закон за дигиталните активи, наречен Digital Asset Basic Act или DABA. Данъкът върху криптовалутите в Южна Корея трябваше да започне да се прилага през фискалната 2022 г., но през декември миналата година беше отложен за 2023 г.
Твърди се, че Юн се стреми да гарантира, че законопроектът за крипто данъка няма да влезе в сила, докато не бъде създадено подходящо законодателство за защита на потребителите, което може да стане около 2024 г. Законът за крипто данъка, който беше отложен отново, ще наложи 20% данък върху печалбите от инвестиции в криптовалути, надвишаващи $2,100.
Саймън Ким, главен изпълнителен директор на Hashed – южнокорейска фирма за рисков капитал за криптовалути – каза, че “няма смисъл да се налага данък върху криптовалутата, преди да се приемат съответните закони, които ясно посочват обхвата на бизнеса, свързан с криптовалути, и са предпоставка за данъчно облагане”.
Без задълбочени изследвания на индустрията и стабилни стратегии за прилагане, насърчаването на данъчното облагане на криптовалутите може да причини различни инциденти и да повдигне някои сериозни проблеми в данъчния капитал, тъй като система за защита на инвеститорите за криптовалута все още не е въведена.
Банката на Корея отбеляза, че е необходимо да се разрешат местни ICO кампании за криптовалути на институционално ниво, съобщи южнокорейското информационно издание Infomax на 29 август.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Какво е ISO 20022 и защо има значение?
Важно е да се спомене, че предложеният регламент ще внесе яснота в сектора. Доскоро повечето местни субекти създаваха дружества в чужбина, за да емитират нови крипто активи, като ги листваха на местни борси след това. От банката зявиха:
В бъдеще, когато бъде приет Рамковият закон за дигиталните активи, е необходимо институционално да се разреши вътрешното ICO на криптографски активи.
Както наскоро стана ясно от изтекъл правителствен документ, издаването на дигитална валута на централната банка (CBDC) е част от плановете на институцията. Тя завърши първата фаза на тестовете си през януари 2022 г.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.