Най-големият търговски партньор на Китай през първите три месеца на 2024 г. е регионът на АСЕАН (Асоциация на страните от Югоизточна Азия)
Статистическите данни сочат, че търговията между Китай и съседните му държави от АСЕАН възлиза на 2.08 трилиона юана, почти $300 милиарда, което е увеличение с 8.5% на годишна база и представлява 15.85% от общата външна търговия на Китай за този период.
По този начин блокът се превърна в търговски партньор номер едно на Китай, оставяйки зад себе си Европейския съюз (ЕС) и САЩ, които са съответно на второ и трето място. Докато търговията на ЕС с Китай е намаляла с 1.8%, през миналата година е отбелязан лек ръст в търговията на САЩ с 1.1%.
АСЕАН, включваща Бруней, Мианмар (Бирма), Камбоджа, Индонезия, Лаос, Малайзия, Филипините, Сингапур, Тайланд и Виетнам, поддържа силни икономически връзки с Китай, като често урежда търговията с китайски юани.
Също така Южна Корея се превърна в четвъртия по големина търговски партньор на Китай от януари до април 2024 г. Китай разширява връзките си с други развиващи се страни чрез инициативата “ Belt and Road“ (BRI), като търси нови споразумения в цяла Азия, Африка и Латинска Америка, дори когато се стреми да сключи нови споразумения, които да допълнят старите двустранни споразумения с държавите членки на АСЕАН.
Голяма част от търговията между регионът и Китай се дължи на механични и електрически продукти, които съставляват почти 60% от износа на Китай през първото тримесечие на 2024 г. Китайските частни предприятия отбелязват рязък ръст на поръчките от страните от ASEAN, предизвикан от търсенето на електроника.
Тази тенденция свидетелства за засилване на търговските отношения между държавите, което подкрепя китайската икономика в преодоляването на предизвикателствата на световния пазар. Очаква се продължаващият ръст на търговията да засили икономическата устойчивост и възстановяването на Китай.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.