Най-големият търговски партньор на Китай през първите три месеца на 2024 г. е регионът на АСЕАН (Асоциация на страните от Югоизточна Азия)
Статистическите данни сочат, че търговията между Китай и съседните му държави от АСЕАН възлиза на 2.08 трилиона юана, почти $300 милиарда, което е увеличение с 8.5% на годишна база и представлява 15.85% от общата външна търговия на Китай за този период.
По този начин блокът се превърна в търговски партньор номер едно на Китай, оставяйки зад себе си Европейския съюз (ЕС) и САЩ, които са съответно на второ и трето място. Докато търговията на ЕС с Китай е намаляла с 1.8%, през миналата година е отбелязан лек ръст в търговията на САЩ с 1.1%.
АСЕАН, включваща Бруней, Мианмар (Бирма), Камбоджа, Индонезия, Лаос, Малайзия, Филипините, Сингапур, Тайланд и Виетнам, поддържа силни икономически връзки с Китай, като често урежда търговията с китайски юани.
Също така Южна Корея се превърна в четвъртия по големина търговски партньор на Китай от януари до април 2024 г. Китай разширява връзките си с други развиващи се страни чрез инициативата “ Belt and Road“ (BRI), като търси нови споразумения в цяла Азия, Африка и Латинска Америка, дори когато се стреми да сключи нови споразумения, които да допълнят старите двустранни споразумения с държавите членки на АСЕАН.
Голяма част от търговията между регионът и Китай се дължи на механични и електрически продукти, които съставляват почти 60% от износа на Китай през първото тримесечие на 2024 г. Китайските частни предприятия отбелязват рязък ръст на поръчките от страните от ASEAN, предизвикан от търсенето на електроника.
Тази тенденция свидетелства за засилване на търговските отношения между държавите, което подкрепя китайската икономика в преодоляването на предизвикателствата на световния пазар. Очаква се продължаващият ръст на търговията да засили икономическата устойчивост и възстановяването на Китай.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.