Централната банка на Република Турция е забранила използването на криптовалути за плащания, според Resmi Gazetethe, официалният вестник на турското правителство. Забраната ще влезе в сила на 30 април.
В доклада се посочва, че на доставчиците на платежни услуги също им е забранено да включват дигитални активи в своите бизнес модели „пряко или косвено“.
Това се случва, след като PayPal направи съобщение за предоставяне на възможността за крипто покупки на милиони търговци по света.
Въпреки това, дори и да не беше забраната, турските търговци нямаше да могат да се възползват от новата функционалност, тъй като базираният в САЩ гигант за онлайн плащания трябваше да затвори услугите си за Турция поради пречките за лицензиране през 2016 г.
Новите ограничения са свързани само със закупуване на стоки и услуги с криптовалути, което означава, че крипто търговията все още ще бъде законна в страната.
В момента Турция е изправена пред поредната валутна криза, след като президентът Реджеп Ердоган уволни Наци Агбал, управител на централната банка на страната.
Както се съобщава, търсенията в Google за Биткойн скочиха над 500% миналия месец поради срив на турската лира от 17%.
Турция остава една от водещите държави по отношение на приемането на криптовалути поради високата инфлация.
Новата забрана за покупки на криптовалута вероятно може да предизвика нова вълна от интерес.
Сенатът на САЩ потвърди Джонатан Гулд за следващ шеф на Службата за валутен контрол (OCC), като номинацията му бе предадена на президента Доналд Тръмп за окончателно одобрение.
Австралия засилва усилията си в областта на дигиталните валути със следващата фаза на проект „Acacia“ – пилотна програма, насочена към тестване на дигиталната валута на централната банка (CBDC) и токенизираните финанси в реални приложения.
Според Bloomberg, Министерството на финансите на САЩ официално отмени спорното изискване за отчитане на криптовалути, което бе насочено към децентрализираните борси.
Трима сенатори от Демократическата партия – Крис Ван Холен, Тим Кейн и Алекс Падила – представиха законопроект, целящ да наложи санкции на президента на Салвадор Наиб Букеле и неговите съюзници.