Централната банка на Република Турция е забранила използването на криптовалути за плащания, според Resmi Gazetethe, официалният вестник на турското правителство. Забраната ще влезе в сила на 30 април.
В доклада се посочва, че на доставчиците на платежни услуги също им е забранено да включват дигитални активи в своите бизнес модели „пряко или косвено“.
Това се случва, след като PayPal направи съобщение за предоставяне на възможността за крипто покупки на милиони търговци по света.
Въпреки това, дори и да не беше забраната, турските търговци нямаше да могат да се възползват от новата функционалност, тъй като базираният в САЩ гигант за онлайн плащания трябваше да затвори услугите си за Турция поради пречките за лицензиране през 2016 г.
Новите ограничения са свързани само със закупуване на стоки и услуги с криптовалути, което означава, че крипто търговията все още ще бъде законна в страната.
В момента Турция е изправена пред поредната валутна криза, след като президентът Реджеп Ердоган уволни Наци Агбал, управител на централната банка на страната.
Както се съобщава, търсенията в Google за Биткойн скочиха над 500% миналия месец поради срив на турската лира от 17%.
Турция остава една от водещите държави по отношение на приемането на криптовалути поради високата инфлация.
Новата забрана за покупки на криптовалута вероятно може да предизвика нова вълна от интерес.
В края на мандата си председателят на Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) Гари Генслър подаде жалба срещу решението по делото с Ripple, като твърди, че в по-ранното решение на съдия Анализа Торес е било неправилно тълкувано правото на ценните книжа.
Хестър Пиърс и Марк Уйеда, републикански членове на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC), според съобщенията оценяват текущите действия по правоприлагане срещу крипто компании.
CNN съобщава, че до 2025 г. транзакциите с криптовалути ще попаднат в обхвата на изискванията за отчитане от трети страни.
Южна Корея напредва с плановете си за усъвършенстване на нормативната уредба за криптовалутите, като възнамерява да приложи следващия етап от рамката си до края на 2025 г.