Централната банка на Република Турция е забранила използването на криптовалути за плащания, според Resmi Gazetethe, официалният вестник на турското правителство. Забраната ще влезе в сила на 30 април.
В доклада се посочва, че на доставчиците на платежни услуги също им е забранено да включват дигитални активи в своите бизнес модели „пряко или косвено“.
Това се случва, след като PayPal направи съобщение за предоставяне на възможността за крипто покупки на милиони търговци по света.
Въпреки това, дори и да не беше забраната, турските търговци нямаше да могат да се възползват от новата функционалност, тъй като базираният в САЩ гигант за онлайн плащания трябваше да затвори услугите си за Турция поради пречките за лицензиране през 2016 г.
Новите ограничения са свързани само със закупуване на стоки и услуги с криптовалути, което означава, че крипто търговията все още ще бъде законна в страната.
В момента Турция е изправена пред поредната валутна криза, след като президентът Реджеп Ердоган уволни Наци Агбал, управител на централната банка на страната.
Както се съобщава, търсенията в Google за Биткойн скочиха над 500% миналия месец поради срив на турската лира от 17%.
Турция остава една от водещите държави по отношение на приемането на криптовалути поради високата инфлация.
Новата забрана за покупки на криптовалута вероятно може да предизвика нова вълна от интерес.
Европейският съюз е издал общо 53 лиценза в рамките на регулаторната си рамка MiCA (пазари на крипто активи), което е важна стъпка към хармонизиран надзор над крипто активите в целия регион.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.