Турция реши да не облага печалбите от акции и криптовалути, но проучва идеята за „много ограничен“ данък върху транзакциите.
Това развитие беше споделено от министъра на хазната и финансите Мехмет Шимшек по време на интервю в Анкара.
Шимшек спомена, че правителството има за цел да осигури справедливост и ефективност в данъчното облагане, като не остави нито една област необложена с данъци. Той не уточни точния размер на потенциалния данък върху сделките. Трябва да се отбележи, че преди това Турция беше намалила своя данък върху печалбите на фондовия пазар от 10% на 0% през 2008 г.
Скорошни доклади показват, че турските власти обмислят данък върху печалбите от търговия с акции и криптовалута. Министър Шимшек подчерта важността на правилното данъчно облагане на всички финансови приходи по време на неотдавнашна среща.
В момента в Турция липсват специфични разпоредби за данъчно облагане на криптовалутите, но се полагат усилия за създаване на правна рамка за дигиталните активи. На 16 май управляващата партия в Турция представи нов законопроект за регулиране на крипто пазара, изискващ от крипто бизнеса да получи лиценз и да се придържа към международните стандарти, определени от бордовете на капиталовите пазари.
Предложеното законодателство също налага събиране на приходи от доставчиците на крипто услуги и забранява на чуждестранни крипто брокери да поддържат местно регулирана екосистема. Този ход има за цел да отговори на опасенията на Специалната група за финансови действия (FATF) и да премахне Турция от „сивия списък“ на регулатора.
Турция заема видно място на глобалния пазар на криптовалути, нареждайки се на четвърто място в света по изчислен обем на търговия с обем от $170 милиарда за 2023 г., изпреварвайки страни като Русия, Канада и Германия.
От 2021 г. на турските граждани, които притежават крипто, е забранено да използват криптовалути като Биткойн за плащания.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.