Турция ще въведе нови правила за криптовалутите, които се очаква да бъдат представени през 2024 г. Този ход идва, тъй като правителството се стреми да регулира процъфтяващата крипто индустрия на фона на нарастващата инфлация.
Очаква се предстоящите правила да се съсредоточат върху лицензирането на крипто борси и данъчното облагане. Вътрешни представители на индустрията предполагат, че разпоредбите може да обхванат критерии като минимален капитал и стандарти за киберсигурност за борсите, заедно с насоки за попечителство на активи и доказване на резерви.
Министърът на финансите Мехмет Шимшек се ангажира да въведе ново законодателство, за да извади Турция от “сивия списък” на Групата за финансови действия (FATF). По-рано FATF обвини Турция в неадекватно регулиране и идентифициране на доставчиците на услуги за дигитални активи.
Предложената рамка има за цел да изпълни изискванията на FATF за отстраняване на недостатъците в областта на прането на пари, като отбелязва последната стъпка за постигане на съответствие. Тези разпоредби се обсъждат от две години и са пред завършване за разглеждане в парламента.
Повишеният интерес към криптовалутите сред турците може да се отдаде отчасти на опасенията за обезценяването на турската лира.
Важно да се отбележи, че доклад на KuCoin, една от най-големите борси в света, отразява 31% скок в приемането на криптовалути през второто тримесечие. В доклада на се твърди, че турската валутата се е обезценила с над 50% спрямо щатския долар. Съобщава се още, че турските граждани, проявяващи предпочитание към дългосрочни инвестиционни стратегии, са инвестирали повече от 100,000 лири през второто тримесечие.
Това преориентиране към сектора на криптовалутите съответства на по-широката тенденция на физически лица, търсещи алтернативи в условията на икономическа несигурност и обезценяване на валутата.
Правителството на Обединеното кралство засилва усилията си да наложи спазването на неплатените крипто данъци, като призовава потребителите на криптовалути доброволно да разкрият всички капиталови печалби или доходи, свързани с дигитални активи като криптовалути, незаменяеми токени (NFT) и токени за комунални услуги.
Международната организация на комисиите по ценни книжа (IOSCO) наскоро представи заключителния си доклад, съдържащ 18 предложения за политики за управление на дигитални активи, с цел да се установи единство и стабилен надзор на световните пазари на ценни книжа.
Комисията за търговия със стокови фючърси (CFTC) оповести, че 2023 г. ще бъде забележителна в областта на правоприлагането в крипто сектора, както разкри председателят Ростин Бехнам.
Китай официално обяви присвояването на дигитални колекции, включително NFT (незаменяеми токени), за криминално престъпление, с което отбеляза значително отклонение в правното третиране на дигиталните активи.