Турция представи ново законодателно предложение за регулиране на доставчиците на услуги за криптоактиви и техните операции.
В този законопроект, внесен в парламента от партията на президента Тайип Ердоган, се подчертава необходимостта от лицензиране и регистрация на тези доставчици.
В предложеното законодателство се изисква платформите за търговия с криптовалути и свързаните с тях дружества да получат лиценз от Съвета за капиталови пазари (CMB) на Турция. Тази инициатива е част от усилията на Анкара да отговори на международните стандарти и да подобри съответствието си със Специалната група за финансови действия (FATF).
Проектозаконът очертава надзора на доставчиците на услуги за криптоактиви, както и регулирането на дейностите, включващи крипто платформи и транзакции, като например съхранение, покупка и продажба на криптоактиви. През октомври 2021 г. Специалната група за финансови действия понижи рейтинга на Турция в своя сив списък поради недостатъчния надзор на секторите, изложени на риск от пране на пари и финансиране на тероризма.
Според предложението „законът регулира доставчиците на услуги за криптоактиви, дейността на платформите за криптоактиви, съхранението на криптоактиви и сделките за покупка, продажба и прехвърляне на криптоактиви, които могат да бъдат извършвани от лица, пребиваващи в Турция“.
В новите разпоредби се определят изискванията за управление на платформите, обхвата на предлаганите услуги и финансовите и оперативните стандарти. Този законодателен тласък следва фалита на няколко по-малки платформи за търговия с криптовалути в Турция, които оставиха много потребители без достъп до средствата им.
Въпреки че законопроектът не разглежда данъчното облагане, той предвижда, че доставчиците на крипто услуги трябва да внасят 1% от приходите си както в CMB, така и в Научно-изследователския институт на Турция (TÜBİTAK). Тези общо 2% са предназначени за подпомагане на регулаторния и технологичния напредък.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.