Криптовалутите може би са съществували много преди Доналд Тръмп да се върне в Белия дом, но под негово ръководство дигиталните активи се превърнаха от периферна технология в централен стълб на икономическата стратегия на САЩ.
За разлика от предишните администрации, които подхождаха към криптовалутите с предпазливост или дори с категорично отхвърляне, Тръмп настоява за включването им в националната програма, съчетавайки икономическите амбиции с геополитическата конкуренция.
Макар че стимулирането на вътрешната икономика остава негов основен приоритет, Тръмп наскоро разкри по-стратегически мотив за приемането на криптовалутите: да изпревари Китай. „Ако ние не поведем в криптовалутите, Китай ще го направи“, заяви той по време на пресконференция, подчертавайки как дигиталните валути са се превърнали в част от по-широка глобална борба за финансово влияние.
Откакто встъпи в длъжност, администрацията на Тръмп стартира няколко инициативи, благоприятни за криптовалутите, включително създаването на национален резерв от Биткойн и криптовалутни резерви в активи като XRP, ADA и SOL.
SEC, под ръководството на наскоро сменения председател Марк Уеда, също зае по-приятелска позиция към индустрията, облекчавайки контрола върху крипто компаниите – тон, който може да продължи и под ръководството на Пол Аткинс, който ще води среща на работна група по активи от реалния свят по-късно този месец.
Но крипто стратегията на Тръмп не се ограничава само до политиката. Тя се превърна и в инструмент за набиране на средства. В знак за това колко дълбоко кампанията му е свързана със света на дигиталните активи, той организира частни вечери, на които допускат само тези, които притежават значителни количества от криптовалутата му с марката TRUMP. Едно от събитията се състоя на 5 май, а друго е планирано за 22 май.
Крипто стратегията на президента изглежда съчетава личен брандинг, национална икономическа политика и глобална конкуренция – всичко това в една амбициозна инициатива за преобразуване на дигиталното бъдеще на Америка.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.