Световният дълг достигна безпрецедентен връх, надхвърляйки $313 трилиона. Неотдавнашен анализ показва, че група държави са изправени пред нарастващи рискове, свързани с изплащането му.
За периода от четвъртото тримесечие на 2022 г. до четвъртото тримесечие на 2023 г. глобалният дълг е нараснал с $15 трилиона, както е посочено от Института за международни финанси (IIF).
Преди десет години глобалният дълг възлизаше на сравнително „скромните“ $210 трилиона.
IIF подчертава, че 55% от тази ескалация произхожда от „зрели пазари“, предимно водени от САЩ, Франция и Германия.
Въпреки че през изминалата година развитите страни са намалили с 2% съотношението на глобалния дълг към БВП, анализът показва, че в различни страни се появяват тревожни тенденции.
По-конкретно, на няколко развиващи се пазара, сред които Индия, Аржентина, Китай, Русия, Малайзия и Южна Африка, се наблюдават значителни скокове в показателите, отразяващи способността им да изплащат дългове.
Емисиите на дълг на нововъзникващите пазари рязко нараснаха, като през януари т.г. достигнаха исторически връх от $47 милиарда.
IIF очаква тази тенденция да предвещава засилени кредитни и инвестиционни дейности както в Европа, така и сред субектите от нефинансовия сектор, които допринасят за икономическия растеж.
Освен това организацията подчертава продължаващото геополитическо напрежение като „структурен пазарен риск“, докато държавните дефицити продължават да са значително над равнищата отпреди пандемията.
Панама Сити може би се готви за голям скок в крипто пространството след дискретен, но знаков ход на кмета на града.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.
FTX, фалиралата крипто борса, която е в центъра на един от най-големите скандали в индустрията, се готви да започне мащабни изплащания на кредиторите си, считано от 30 май.