Нагласите на инвеститорите се промениха, тъй като несигурността хвърля сянка върху пазара на акции, което е сигнал за отклонение от оптимизма, характерен за последните месеци.
Най-новите данни от индекса на CNN за страха и алчността разкриват значително нарастване на страха, което подсказва за потенциални сътресения пред инвеститорите. Към 16 април индексът регистрира стойност от 37.64, достигайки предизвикващи страх нива, наблюдавани за последен път през ноември 2023 г., което е отклонение от преобладаващите бичи настроения.
Индексът на страха и алчността, измерител на инвеститорските настроения, оценява пазарните нагласи въз основа на фактори като динамика на цените на акциите, пазарна волатилност, проучвания на инвеститорите и активност на пут и кол опциите. Стойност под 50 обикновено показва страх, а стойност над 50 – алчност.
Неотдавнашната промяна в посока на страха породи опасения сред пазарните участници за възможен срив на фондовия пазар. Историческите тенденции показват, че периодите на засилен страх често предхождат значителни пазарни спадове, което кара инвеститорите да преразгледат рисковата си експозиция и инвестиционните си стратегии.
Наред с това засилване на страха се появиха няколко мечи индикатора, които засилват опасенията за потенциален срив. По-специално, банковият гигант Goldman Sachs издаде предупреждение, позовавайки се на засилен натиск от страна на хедж фондовете и зловещи паралели с катастрофата от 1987 г.
Това нарастване на страха съвпада с продължаващите опасения за инфлацията, като последните данни сочат нежелание на Федералния резерв да коригира лихвените проценти. Геополитическото напрежение, особено в Близкия изток след действията на Иран срещу Израел, допълнително засилва безпокойството на пазара.
В светлината на тези фактори изглежда, че доверието както на дребно, така и на институционалните инвеститори в американския фондов пазар намалява. От началото на април пазарът отбеляза забележими спадове, като акциите на редица компании неколкократно се търгуваха на червено.
Сатоши Накамото, мистериозния създател на Биткойн понесе значителен удар върху богатството си.
Блокчейнът Mantra стартира инициатива с въвеждането на фонд от $108.88 милиона, насочен към ускоряване на приема на проекти за децентрализирано финансиране (DeFi) и токенизация на активи от реалния свят (RWA).
След напускането на Гари Генслер от ролята му на председател на SEC, регулаторната агенция възприе значително по-снизходителен подход към сектора на криптовалутите.
Tether обмисля пускането на нова стабилна монета в САЩ, специално насочена към институционални клиенти.