Марк Зукърбърг, главен изпълнителен директор на Meta Platforms, стана петият най-богат човек в света благодарение на значителния скок в цената на акциите на Meta, което доведе до значително увеличение на нетното му състояние през тази година.
Само през 2024 г. Зукърбърг е реализирал ръст на нетното си състояние от $14.3 милиарда, което го изстрелва на пета позиция в индекса на милиардерите на Bloomberg. Това го поставя пред бившия главен изпълнителен директор на Microsoft Стив Балмър, но зад съоснователя на Microsoft Бил Гейтс.
Очаква се Зукърбърг, който държи 13% от Meta, да увеличи още повече нетното си състояние, тъй като акциите на Meta продължават да поскъпват.
Компанията отбеляза 15% ръст в следборсовата търговия след обявяването на встъпителния си дивидент, което доведе до увеличаване на пазарната капитализация със $140 милиарда до $1.17 трилиона.
Акциите на Meta отбелязаха 14% ръст през 2024 г. и забележителен 109% ръст през последните 12 месеца. От първичното публично предлагане на Facebook през 2012 г. акциите на Meta са се увеличили с 933%.
Зукърбърг, основателят на компанията за социални медии, ще получава $700 милиона долара годишно под формата на дивиденти от Meta.
С нетно състояние от $142 милиарда, Зукърбърг заема пето място в индекса на милиардерите на Bloomberg, отстъпвайки на Илон Мъск, Бернар Арно, Джеф Безос и Бил Гейтс.
Възходът на богатството на Зукърбърг го поставя начело на списъка с най-значително увеличение на богатството през 2024 г., като изпреварва други известни личности като Гаутам Адани и Дженсън Хуанг.
Интересен факт е, че Зукърбърг, заедно с колегите си милиардери Уорън Бъфет и Бил Гейтс, е обещал да дари 99% от богатството си.
Федералният резерв реши да запази лихвените проценти стабилни, както мнозина очакваха.
Екипът по сигурността на Microsoft наскоро разкри троянски кон за отдалечен достъп (RAT), насочен към крипто портфейли, използвани в Google Chrome.
На скорошната крипто среща на върха в Белия дом, Сергей Назаров, съосновател на Chainlink, сподели наблюдения за променящата се позиция на администрацията на САЩ относно криптовалутите.
Кати Ууд от ARK Invest твърди, че назряват икономически проблеми, дори ако правителството на САЩ все още не го вижда.