Марк Зукърбърг, главен изпълнителен директор на Meta Platforms, стана петият най-богат човек в света благодарение на значителния скок в цената на акциите на Meta, което доведе до значително увеличение на нетното му състояние през тази година.
Само през 2024 г. Зукърбърг е реализирал ръст на нетното си състояние от $14.3 милиарда, което го изстрелва на пета позиция в индекса на милиардерите на Bloomberg. Това го поставя пред бившия главен изпълнителен директор на Microsoft Стив Балмър, но зад съоснователя на Microsoft Бил Гейтс.
Очаква се Зукърбърг, който държи 13% от Meta, да увеличи още повече нетното си състояние, тъй като акциите на Meta продължават да поскъпват.
Компанията отбеляза 15% ръст в следборсовата търговия след обявяването на встъпителния си дивидент, което доведе до увеличаване на пазарната капитализация със $140 милиарда до $1.17 трилиона.
Акциите на Meta отбелязаха 14% ръст през 2024 г. и забележителен 109% ръст през последните 12 месеца. От първичното публично предлагане на Facebook през 2012 г. акциите на Meta са се увеличили с 933%.
Зукърбърг, основателят на компанията за социални медии, ще получава $700 милиона долара годишно под формата на дивиденти от Meta.
С нетно състояние от $142 милиарда, Зукърбърг заема пето място в индекса на милиардерите на Bloomberg, отстъпвайки на Илон Мъск, Бернар Арно, Джеф Безос и Бил Гейтс.
Възходът на богатството на Зукърбърг го поставя начело на списъка с най-значително увеличение на богатството през 2024 г., като изпреварва други известни личности като Гаутам Адани и Дженсън Хуанг.
Интересен факт е, че Зукърбърг, заедно с колегите си милиардери Уорън Бъфет и Бил Гейтс, е обещал да дари 99% от богатството си.
Робърт Кийосаки, известният автор на книгата „Богат татко, беден татко“, продължава да бъде виден представител на финансовите среди, като предизвиква както възхищение, така и скептицизъм.
Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC) наскоро прекрати съдебните дела срещу няколко големи крипто компании, но въпреки това Ripple остава изключение, което държи случая с XRP в центъра на вниманието.
По данни на Бюрото за икономически анализи през февруари годишната инфлация в САЩ се запазва на ниво от 2.5%, отразено в ценовия индекс на разходите за лично потребление (PCE).
Кандидатурата на Пол Аткинс за ръководител на Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC) предизвика смесени реакции.