Биткойн е създаден с цел да внесе финансова иновация и да адресира много от слабостите на текущата финансова система.
Тъй като той не подлежи на контрола на правителства, индивиди и институции, много от тях се опитват да го дискредитират с цел да попречат на масовото му приемане.
Европейската централна банка е добър пример за това. Както отразихме, наскоро те публикуваха проучване, твърдящо, че Биткойн е на път да стане ирелевантен. Това е явен опит да се дискредитира и много от аргументите, които авторите използват са неоснователни или подвеждащи. Има и други примери за подобни нелепи твърдения.
Световният икономически форум сподели материал през 2017 година, в който лансира нелепата идея, че добивът на Биткойн ще консумира цялата енергия в света до 2020. Както знаем, това не се случи. Но звучи убедително и е идея, предложена от организация, която твърди, че има определени компетенции – това кара мнозина да приемат твърдението без да извършват собствено проучване.
Няколко екологични групи, сред които Greenpeace USA, Environmental Working Group, както и активистки организации, сформираха консорциум за стартиране на кампания, която да подчертае въздействието на Биткойн върху околната среда.
Кампанията използва реклами в големи медии като „Politico”, „New York Times”, както и „Wall Street Journal”.
Един от подкрепящите тази кампания е съосновател на Ripple, които работят с правителства и институции за създаването на дигитална валута на централна банка (CBDC). Авторите на доклада на ЕЦБ също така имат проучвания за такъв тип актив.
Много от концепциите, които правят Биткойн по-сигурен и устойчив също така противоречат на начина, по който сме свикнали да разполагаме с парите си. Идеята за самопопечителство обърква хората и много от тях биха предпочели да се доверят на централизирана институция. В допълнение техните средства не са осигурени от правителство в такъв случай, за разлика от банкови депозити, което е отблъскващо за мнозина. Това е ножа с две остриетеа, който представлява отговорността за собствените ви средства. Към момента не много търговци приемат валутата и е трудно да се продаде идеята за Биткойн като платежна система, като се има предвид това.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн и Етериум: Трейдър, предвидил мечия пазар от 2018, дава прогноза
Очевидно има сериозен и фокусиран опит да се дискредитира най-голямата криптовалута, но това надали е изненада за хора, които следят пространството от поне няколко години.
Биткойн е невероятно финансова иновация, но Рим не е бил построен за ден. Ще отнеме много дискутиране и много надграждане на протокола, за да стигнем до място, където той може да бъде широко приет в съзнанието на хората като разплащателно средство. Със срива на FTX, целият този процес може да се забави допълнително. Промяната никога не е лесна.
Крипто пазарът бе изправен пред рязък спад, след като президентът Доналд Тръмп обяви нови мита, предизвиквайки разпродажби, които ликвидираха за кратък период над $500 милиона.
Биткойн майнинга претърпя забележителна промяна през последното десетилетие, отдалечавайки се от въглеводородните горива и възприемайки по-устойчиви енергийни практики.
В неотдавнашно живо изявление президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че новата основна тарифа от 10% ще се прилага универсално за всички държави.
Низходящата тенденция при Биткойн може да се задържи по-дълго от очакваното, според някои анализатори, които намират прилики с мечия пазар през 2022 г.