Блокът БРИКС активно се стреми към дедоларизация в световната икономика, като поставя под въпрос господстващото положение на щатския долар в глобалния юг.
За да постигнат това, те се нуждаят от жизнеспособна алтернатива като световна резервна валута.
След споразумението от Бретън Уудс през 1945 г. господството на щатския долар остава неоспоримо. Дори президентът Джо Байдън призна необходимостта от нов световен ред. За да може доларът да се оттегли, трябва да се появи надеждна алтернатива. Страните от БРИКС имат няколко възможности.
Единият вариант е създаването на алтернативна валута – концепция, която набира популярност, но и се сблъсква с критики поради своята сложност. Прилагането на тази алтернатива би било предизвикателство, включващо различни фактори и необходимостта от стабилност в различни икономически условия и държави.
Новата банка за развитие би могла да служи като емитент, евентуално обвързан със златото. Все още обаче съществуват логистични пречки, като се очаква по-нататъшното развитие да бъде обсъдено на годишната среща на върха през 2024 г.
Друга възможност е приемането на местна валута на БРИКС, която евентуално да замени щатския долар с китайския юан или индийската рупия. Макар и по-малко сложен от създаването на нова валута, този вариант повдига собствен набор от въпроси.
Той предполага промяна на позицията за глобално единство и сътрудничество, която блокът е възприел, като поставя една нация и нейната валута начело на влиянието на БРИКС.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
БРИКС е пълен та*ак. Скоро ще му правим опело.
Те първо ще си окрадат банката,и после ще се използват.
Начини много,възможности-никакви! САЩ ще гледат и даже,подбуждат,действия в тази посока за да оберат дивидентите от провала и.