БРИКС активно се стреми да намали господстващото положение на щатския долар като световна резервна валута, особено в петролния сектор.
Неотдавна Газпром нефт, третият по големина износител на петрол в Русия, направи важно изявление относно валутните си предпочитания. Компанията реши да спре да разчита на щатския долар и вече е отворена за извършване на търговия в местни валути. Газпром нефт е първата петролна корпорация, която публично заявява, че се отказва от щатския долар за трансгранични транзакции.
Това решение е в съответствие с по-широка тенденция в страните членки на БРИКС. Например Индия и ОАЕ избраха да уреждат търговията си с петрол, използвайки рупия вместо долар.
По подобен начин Саудитска Арабия изрази готовност да приема плащания в местни валути за своя износ на петрол. Тези тенденции оказват все по-голям натиск върху щатския долар, като потенциално усложняват способността му да управлява дефицита си.
Александър Дюков, главен изпълнителен директор на „Газпром нефт“, разкри, че компанията вече приема китайски юани и руски рубли като възможности за плащане. Той потвърди готовността им да работят с чуждестранни валути от различни държави.
Заслужава да се отбележи, че към момента Газпром нефт не е разширил приемането на плащания с други местни валути, освен китайския юан и руската рубла. Поради това настоящата позиция на компанията е съсредоточена върху тези две валути, което бележи значително отдалечаване от американския долар.
Ако повече петролни компании последват тази траектория, това може да постави предизвикателства пред бъдещата позиция на щатския долар.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.
Много войни още ще има, много оранжеви революции, много демократични терористични акции и всичко с цел запазване позициите на долара!