БРИКС активно се стреми да намали господстващото положение на щатския долар като световна резервна валута, особено в петролния сектор.
Неотдавна Газпром нефт, третият по големина износител на петрол в Русия, направи важно изявление относно валутните си предпочитания. Компанията реши да спре да разчита на щатския долар и вече е отворена за извършване на търговия в местни валути. Газпром нефт е първата петролна корпорация, която публично заявява, че се отказва от щатския долар за трансгранични транзакции.
Това решение е в съответствие с по-широка тенденция в страните членки на БРИКС. Например Индия и ОАЕ избраха да уреждат търговията си с петрол, използвайки рупия вместо долар.
По подобен начин Саудитска Арабия изрази готовност да приема плащания в местни валути за своя износ на петрол. Тези тенденции оказват все по-голям натиск върху щатския долар, като потенциално усложняват способността му да управлява дефицита си.
Александър Дюков, главен изпълнителен директор на „Газпром нефт“, разкри, че компанията вече приема китайски юани и руски рубли като възможности за плащане. Той потвърди готовността им да работят с чуждестранни валути от различни държави.
Заслужава да се отбележи, че към момента Газпром нефт не е разширил приемането на плащания с други местни валути, освен китайския юан и руската рубла. Поради това настоящата позиция на компанията е съсредоточена върху тези две валути, което бележи значително отдалечаване от американския долар.
Ако повече петролни компании последват тази траектория, това може да постави предизвикателства пред бъдещата позиция на щатския долар.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.
Много войни още ще има, много оранжеви революции, много демократични терористични акции и всичко с цел запазване позициите на долара!