Дейностите свързани с крипто стейкинг включват различни методи, използване на различни мрежи и преследване на различни цели. Въпреки това всички те имат нещо общо.
Стейкинг токените периодично компенсират притежателите си с пропорционална част от всеки стейк, който те имат „заложени“ в мрежата.
В този контекст ChatGP посочи три криптовалути, подходящи за стейкинг с цел получаване на награди: Етериум (ETH), Tezos (XTZ) и Cardano (ADA).
Cardano използва консенсусен механизъм, познат като доказателство за залог (PoS). Притежателите на ADA могат да стейкват своите токени в мрежата на Cardano и да участват в процеса на валидиране и създаване на блокове.
Според информацията мрежата на Cardano носи близо 3% годишен доход на своите стейкъри. Това представлява най-ниската доходност сред трите избора на ChatGPT, която допълнително намалява, когато се коригира с инфлацията на токените на ADA, което води до очаквано възнаграждение от 0.39% в дългосрочен план.
С пазарната капитализация на стейкингът от $6.08 милиарда в ADA, стейкърите на Cardano представляват дял от около 63% от общата пазарна капитализация на родния токен.
Според ChatGPT Етериум е една от най-известните и широко признати криптовалути. Тя също функционира на базата на консенсусен механизъм за доказване на залог, а преходът към Етериум 2.0 улесни стейкингът допълнително. Притежателите на ETH могат да участват в сигурността и управлението на мрежата, като стейкват своите токени, вследствие на което печелят награди.
Въз основа на данни, извлечени от StakingRewards.com, стейкването на ETH, за да станете валидатор на Етериум, носи приблизително 3.71% годишна доходност над заложената сума. Уебсайтът изчислява и „реалния процент на възнаграждение“, коригиран с дългосрочната инфлация на токена, който възлиза на 3.34% годишно за Етериум.
Забележително е, че в момента в Етериум са заложени $44.57 милиарда, което представлява 22.15% от пазарната капитализация на ETH от $200.74 милиарда. През последните 24 часа се наблюдава почти 14% скок в количеството на стейкнатите токени в мрежата.
Tezos е блокчейн платформа, използваща PoS механизъм. Притежателите на XTZ могат да стейкват своите токени и да участват в управлението на мрежата, като същевременно печелят награди. Tezos е призната за своето управление на веригата и възможността притежателите на токени да участват в гласуването за надграждане на протокола.
Като стейкват XTZ, инвеститорите могат да очакват годишна възвръщаемост от 5.18% над стейкнатата сума, като се има предвид текущото състояние на мрежата. Въпреки това „реалната ставка на възнаграждение„, изчислена от StakingRewards.com, показва доходност от 0.92% след отчитане на инфлацията на токените.
Междувременно притежателите на Tezos са извадили от стейкинг 17.17% от своите токени през последните 24 часа. Заслужава да се отбележи също така, че въпреки пазарната капитализация от $645 милиона, 71.79% от нея се дължат на заложените XTZ, което възлиза на обща стойност на стейкнатите токени от – $476.16 милиона.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.
След години на съдебни битки и правна несигурност, Ripple най-накрая постигна споразумение с Комисията за ценни книжа и борси на САЩ, което бележи края на един от най-дългите спорове в крипто индустрията.
Нов импулс заля пазара, като Етериум е един от най-печелившите алткойни.
XRP преживява нова вълна на спекулативен импулс, като откритият интерес на пазарите на деривати се доближава до нива, невиждани през последния месец.