От 1 януари 2024 г. Тайланд ще преразгледа законодателството си за данъка върху доходите, отнасящо се до приходите, придобити в чужбина.
Това обхваща доходи, получени от дейности като търговия с криптовалути, офшорни сметки и международен брокерски бизнес с акции.
Според доклад на Bangkok Post от 19 септември, първоначалните данъчни формуляри по този преработен закон се очаква да бъдат въведени през 2025 г.
Предишната данъчна рамка в Тайланд се отнасяше само за чуждестранните доходи, които се връщат в страната в рамките на същата година, в която са получени. Новите разпоредби обаче премахват това разграничение.
В резултат на това сега всички доходи, получени в чужбина, трябва да бъдат оповестени, независимо от годината на начисляването им или предназначението им. Служители на Министерството на финансите защитават тази промяна, подчертавайки принципа, че данъците следва да се прилагат за всички доходи, получени в чужбина, независимо от метода на придобиване или времето на придобиване.
Освен че е ново данъчно задължение, това изменение е насочено конкретно към определени демографски групи. По-специално, това обхваща тайландските граждани, занимаващи се с търговия с криптовалути, лицата с офшорни сметки и тези, които използват международни брокерски къщи за инвестиции в чуждестранни фондови пазари.
Според множество източници на Bangkok Post тези групи ще бъдат в центъра на вниманието на актуализираните данъчни разпоредби.
Освен това тази регулаторна промяна е в съответствие с други мерки, предприети от тайландското правителство за упражняване на власт върху дигиталните активи. През юли тайландската Комисия по ценните книжа и фондовите борси (SEC) издаде директиви за дружествата, работещи в сектора на дигиталните активи.
Сега от тях се изисква да предоставят изчерпателни предупреждения за свързаните с търговията с криптовалути рискове. Освен това SEC забрани предоставянето на услуги за кредитиране на криптовалути под каквато и да е форма.
Сенатът на САЩ потвърди Джонатан Гулд за следващ шеф на Службата за валутен контрол (OCC), като номинацията му бе предадена на президента Доналд Тръмп за окончателно одобрение.
Австралия засилва усилията си в областта на дигиталните валути със следващата фаза на проект „Acacia“ – пилотна програма, насочена към тестване на дигиталната валута на централната банка (CBDC) и токенизираните финанси в реални приложения.
Според Bloomberg, Министерството на финансите на САЩ официално отмени спорното изискване за отчитане на криптовалути, което бе насочено към децентрализираните борси.
Трима сенатори от Демократическата партия – Крис Ван Холен, Тим Кейн и Алекс Падила – представиха законопроект, целящ да наложи санкции на президента на Салвадор Наиб Букеле и неговите съюзници.