В рамките на значителна репресия тайландските власти конфискуваха близо 1,000 устройства за добив на Биткойн от компания, обвинена в незаконно присъединяване към местната електрическа мрежа.
При обиска, извършен в съоръжението на JIT Co в Чон Бури, са открити съоръжения за добив, които са били експлоатирани под фалшив претекст, като са използвани модифицирани измервателни уреди за отклоняване на електроенергия за нощни операции.
Смята се, че кражбата на електроенергия е струвала до $2.88 милиона. Твърди се, че компанията, първоначално регистрирана за търговия с дигитални активи, е използвала подходящи измервателни уреди през деня, но е прибягвала до незаконни методи през нощта, за да извършва незабелязано добивните си операции.
Властите, работещи с Провинциалната електрическа служба, са иззели оборудването, но все още не са посочили отговорните лица. Случаят се разследва и скоро се очакват заповеди за арест. В допълнение към инсталацията за добив, на мястото са открити соларни панели, но те не са били свързани с платформи за добив на Биткойн.
Добивът на Биткойн в Тайланд е свързан с големи разходи за енергия, като някои платформи изискват над $17,000 за добив на само един Биткойн, което доста надхвърля месечната сметка за електроенергия на средното тайландско домакинство. Това подчертава мащаба на незаконните операции.
Тази конфискация е част от по-широк регионален проблем, тъй като съседна Малайзия също се бори с незаконни операции за добив на криптовалути. Междувременно Тайланд проучва възможностите за приемане на криптовалути, като планира да тества крипто плащания в Пукет, една от ключовите си туристически дестинации, което е сигнал за стремеж към интегриране на дигитални валути в икономиката му.
Robinhood Markets Inc. и свързаните с нея брокери-дилъри се съгласиха да уредят обвиненията, повдигнати от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), за нарушаване на федералните закони за ценните книжа.
Binance и нейният основател Чанпен Джао сега са във фокуса на колективен иск, след като Върховният съд на САЩ отказа да разгледа жалбата им на 13 януари.
Докато Доналд Тръмп се готви да встъпи в длъжност следващата седмица, съдбата на Рос Улбрихт, създател на Silk Road и ранен привърженик на Биткойн, виси на косъм.
Франсиер Обандо Пинило, пастор от щата Вашингтон, се сблъска с обвинение за предполагаема измама на над 1,500 души чрез крипто схема, наречена Solano Fi.