Американското министерство на правосъдието (DoJ) преразглежда разследването за това дали ръководителите на Tether са извършили банкова измама след създаването на стабилната валута.
Според доклад на Bloomberg разследването е прехвърлено към друг екип в Министерството на правосъдието и сега се ръководи от прокурора за Южния окръг на Ню Йорк – Деймиан Уилямс.
През юли миналата година Bloomberg твърдеше, че федералните прокурори във Вашингтон разследват дали високопоставени служители на Tether са скрили естеството на транзакциите, свързани с криптовалути, и са заблудили банковите си партньори в първите дни на бизнеса си.
„Но след месеци на юридически спорове случаят е бил прехвърлен в рамките на отдела, според хора, запознати с въпроса„, се казва в доклада като се добавя, че Уилямс, който е един от „най-агресивните“ в преследването на предполагаеми престъпления, свързани с криптовалути, е поел разследването през последните седмици.
Позовавайки се на бивши федерални прокурори, Bloomberg заяви, че е доста необичайно да се прехвърля разследване, след като то е достигнало такъв късен етап, като добави, че това подчертава несигурния правен терен в бързо развиващата се сфера на дигиталните валути.
Прехвърлянето на дела „не се случва често и всеки път ще има доста индивидуални, уникални обстоятелства„, съобщи Робъртсън Парк, партньор в Davis Wright Tremaine, който преди това е прекарал две десетилетия в отдела за измами на Министерството на правосъдието.
В публикация в блога си, споделена в понеделник, Tether отвърна на медията, заявявайки, че разследването на Министерството на правосъдието срещу доставчика на стабилни монети не е фактическо. Компанията заяви, че е била в постоянен контакт с федералното министерство, но не е обсъждала нищо, свързано с разследването, от „доста повече от година“.
„Това е рециклиране от страна на Bloomberg на стари новини, които дори не са фактологични„, заявиха от компанията. „Това представлява още един пример за тяхната некомпетентна журналистика и неспособност да отделят фактите от лъжата.“
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Илон Мъск отново изстрелва цената на Dogecoin (DOGE)
Tether добави, че компанията и нейната сестринска компания Bitfinex „всъщност са идентифицирани като жертви по делото Фаулър, на което се позовава Bloomberg„. Според доклада на медията през 2019 г. прокурорите започнаха да повдигат обвинения срещу Реджиналд Фаулър, твърдейки, че той е открил няколко сметки в американски банки, като е твърдял невярно, че те са за инвестиции в недвижими имоти.
Както бе съобщено, в началото на 2021 г. Tether и Bitfinex платиха $18.5 милиона, за да уредят почти двугодишно разследване с Главната прокуратура на Ню Йорк (AOG) и да разрешат твърденията за публично оповестяване, свързани със заем, който Tether е предоставил на Bitfinex.
Tether (USDT) е най-голямата стабилна монета в света по отношение на пазарната капитализация. Към момента на публикуване пазарната стойност на токена е над $69 милиарда, което е спад рекордния връх от около $84 милиарда.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.