На фона на постоянно променящия се пейзаж на криптовалутите Terraform Labs се оказва въвлечена в знакова съдебна битка с Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC).
Процесът, който се развива в Окръжния съд на САЩ за Южния окръг на Ню Йорк, привлича вниманието както на крипто ентусиастите, така и на регулаторните органи по целия свят.
В основата на твърденията на SEC стои зашеметяващо обвинение в многомилиардна измама, организирана от Terraform Labs и нейния съосновател До Куон. SEC представя мрачна картина на дейността на Terra, оприличавайки фирмата на „къщичка от карти„, която се е разпаднала, оставяйки инвеститорите да преживеят значителни загуби.
Централно място в тези обвинения заема стабилната валута на Terra – TerraUSD (UST), за която се твърди, че се е отделила от щатския долар, което е довело до нестабилност на пазара и значителни финансови последици за инвеститорите.
Последиците от действията на Terra обхванаха целия пазар на криптовалути, като няколко компании се сблъскаха със спадове, а в някои случаи бяха на ръба на фалита. Искът на SEC бележи ключов момент в продължаващата битка срещу измамите с криптовалути, като подчертава критичната необходимост от засилен регулаторен надзор и мерки за защита на инвеститорите в индустрията.
Докато съдебният процес се развива в Ню Йорк, отсъствието на съоснователя До Куон поради правни премеждия добавя още един слой сложност към производството. Въпреки предизвикателствата и забавянията Комисията по ценни книжа и фондови борси продължава да преследва справедливостта срещу Terra и нейните ключови фигури.
Тъй като правната сага продължава, по-широката криптовалутна общност наблюдава отблизо, осъзнавайки далечните последици от изхода на процеса. С обвиненията в измама и манипулиране на пазара, присъдата може значително да оформи регулаторните рамки и доверието на инвеститорите в процъфтяващото крипто пространство.
Процесът срещу Terraform Labs служи като ярко напомняне за присъщите рискове, свързани с дигиталните активи, и за неотложната необходимост от стабилни регулаторни механизми за защита на инвеститорите и поддържане на пазарната цялост в бързо развиващия се свят на криптовалутите.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.