Основателят и главен изпълнителен директор на Telegram Павел Дуров обяви, че компанията ще започне да изгражда портфейли без попечителство и децентрализирани борси, който ще позволят на милиони потребители да търгуват безопасно с криптовалути.
Решението е взето след като срива на FTX разклати доверието в централизираните борси и по негови думи, по този начин ще може да се поправят грешките от прекомерната централизация, която подведе стотици хиляди потребители на криптоактиви.
Според Дуров разработването на Fragment, децентрализираната аукционна платформа на Telegram, е отнело само 5 седмици и работата на 5 души, включително него.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: ЕЦБ: Биткойн е на път към ирелевантност
Платформата стартира миналия месец, а вече е набрала TON на стойност $50 милиона чрез продажба на токенизирани потребителски имена в блокчейна. Fragment функционира в The Open Network ( TON) – наследникът на предишни блокчейн амбиции на Telegram, които бяха потушени от Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) преди години.
Дуров призова общността да се насочи обратно към децентрализираните приложения и да не се налага да се доверява на трети страни. Той смята, че именно зависимостта от централизирани структури е довела до това, че мнозина са загубили парите си при фалита на FTX.
Avalanche тихомълком се очертава като мощен претендент в еволюцията на финансовата инфраструктура, като потенциалът се простира отвъд крипто-ориентираните приложения.
Обединените арабски емирства ще пуснат своя дигитален дирхам – дигитална валута на централната банка (CBDC).
Ripple си осигури стратегическо партньорство с Chipper Cash за подобряване на трансграничните плащания в Африка, като използва блокчейна на Ripple и XRP за бързи и рентабилни транзакции.
Custodia Bank, забележителен играч в крипто пространството, си партнира с Vantage Bank, за да създадат новаторска стабилна монета, която е първата в банковия сектор на САЩ.