Талибаните освободиха арестуваните търговци на криптовалути след около седмица задържане, но наложиха забрана на дигиталните активи в цялата страна, позовавайки се на измами и мошеничество.
На 14 август силите на талибаните нахлуха в общо 16 местни крипто борси в Херат, третия по големина град на Афганистан, без предварително уведомление и арестуваха търговците на крипто активи, като същевременно затвориха бизнеса им, според съобщения на местни медии.
Арестуваните крипто дилъри са били освободени в края на миналата седмица, но са били помолени да преустановят всички операции, свързани с криптовалути.
Според директор на една от местните борси, те дори не са получили предварително предупреждение и не са имали представа, че талибаните са забранили крипто активите.
„Арестуваха ни, за да ни кажат, че не можем да продължим дейността си“, каза той.
Междувременно, местни съобщения твърдят, че талибаните са наложили забрана на криптовалутите преди три месеца. Сайед Шах Саадат, ръководител на звеното за борба с престъпността в полицията на Херат, заяви, че централната банка на Афганистан, Da Afghanistan Bank, е поискала мерки срещу крипто предприятията.
„Банката Da Afghanistan заяви в писмо, че търговията с дигитални валути е причинила много проблеми и измамва хората, поради което те [търговците] трябва да бъдат затворени“, съобщи Саадат. „Ние предприехме действия и арестувахме всички [служители], участвали в този бизнес и затворихме бизнесите им.“
Говори се, че талибанските сили са конфискували и крипто средствата на арестуваните търговци на криптовалути. Изпълнителният директор обаче отрече това твърдение.
Съобщава се, че в Херат, най-западната афганистанска провинция, разположена близо до границата с Иран, се намират четири от шестте известни афганистански крипто борси.
Освен в Херат, местните крипто борси в момента възобновяват дейността си и в други провинции на Афганистан, заяви служител на местна крипто борса, базирана в Кабул.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Разработчикът на Tornado Cash предполагаемо имал връзки с ФСБ
Както беше съобщено, няколко местни крипто борси в Афганистан се опитаха да минат под прикритие през октомври миналата година, след като талибаните поеха контрола над страната, в опит да избегнат привличането на вниманието им. По онова време Сайед, главен изпълнителен директор и основател на крипто борса в Кабул, изрази опасения дали талибаните няма да сметнат крипто активите за харам (несъответстващи на законите на шариата).
„Много мюсюлмански учени представиха своята гледна точка [фатва] по въпроса за криптовалутите, като обявиха, че те са халал. Но талибаните може да откажат да приемат тези перспективи“, каза той.
В ислямската теология само предмети с вътрешна стойност подлежат на търговия. Ако даден учен смята, че крипто активите имат стойност сами по себе си, а не са просто спекулативни валути без смислена употреба, той би ги обявил за халал (съответстващи на законите на шериата).
Забележително е, че талибаните не са представили еднозначно своята гледна точка за криптовалутите и вместо това са ги забранили, позовавайки се на рисковете от измами и мошеничество.
Крипто борсите в Афганистан включват модела „peer-to-peer“ (P2P), което означава, че за да купи или продаде криптовалута, клиентът трябва да присъства лично и да изчака, докато всички транзакции бъдат обработени. Сделката се извършва с пари в брой и не изисква разкриване на информация от нито една от участващите страни.
В своя Индекс за глобално приемане на криптовалути за 2021 г. компанията за блокчейн анализ Chainalysis класира Афганистан на 20-то място от 154 държави по отношение на приемането на криптовалути.
На 6 декември Дуров се яви на разпит в парижки съд заедно с адвокатите си Давид-Оливие Камински и Кристоф Ингран.
На неотдавнашно заседание на Съвета за надзор на финансовата стабилност (FSOC) министърът на финансите Джанет Йелън подчерта рисковете, които криптовалутите представляват за стабилността на финансовата система на САЩ.
Pump fun, базирана на Solana платформа за меме токени, блокира достъпа на потребители в Обединеното кралство след предупреждение от британския орган за финансово поведение (FCA).
В неотдавнашно съобщение новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп разкри, че Дейвид О. Сакс, основател на Yammer и бивш главен оперативен директор на PayPal, ще ръководи политиките за изкуствения интелект и криптовалутите в Белия дом.