Комисията по ценни книжа и борси (SEC) на Тайланд обяви, че може да изисква от DeFi проекти, които издават криптовалути, да се сдобият със съответни лицензи в бъдеще, съобщава Bangkok Post.
„Издаването на дигитални токени трябва да бъде разрешено и контролирано от Комисията по ценни книжа и борси, а издателят е длъжен да разкрива информация и да предлага монетите чрез токен порталите, лицензирани съгласно Указа за дигитално имущество“, заяви SEC.
Съобщението на SEC се появи малко след стартирането на DeFi платформата за ‘yield farming’ на Tuktuk Finance, управлявана от популярната тайландска крипто борса Bitkub, в неделя. По това време цената на TUK токена на Tuktuk нарасна до „няколкостотин долара“, преди да спадне до около $1.
Според доклада това е първият път, в който SEC на Тайланд публикува официално изявление за DeFi. Преди това дори не беше ясно кои агенции трябва да наблюдават сектора.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Сривът на криптовалутите събуди регулаторните органи
SEC също подчерта, че операторите на DeFi проекти трябва да обмислят съществуващите разпоредби, преди да издават каквито и да е токени и призовава потребителите на дребно да проучат всички технически аспекти и аспекти на сигурността на протоколите, преди да инвестират.
Ниран Правитана, главен изпълнителен директор на инвестиционното приложение Ava Advisor, отбеляза, че съобщението на SEC е „разумно“ и посочи, че много нищо неподозиращи инвеститори на дребно стават жертва на множество измамни проекти, които днес нямат почти никаква стойност.
„Тези престъпници могат да се скрият в чат приложението Telegram и да манипулират цените на токените, и тези незаконни дейности могат лесно да останат незабелязани от властите“, каза Правитана.
Това мнение се споделя и от Доум Хароениост, основател на услугата Tokenine, който твърди, че предупреждението на SEC е подходящо, тъй като агенцията е упълномощена от закона да регулира и контролира издаването на монети.
„Стана по-ясно, че някои видове DeFi са недостатъчно регулирани и в бъдеще можем да видим регулирани от SEC DeFi платформи“, отбеляза Хароениост.
През март, комисарят на американският SEC Хестър Пиърс изрази подобни опасения относно DeFi, като посочи, че липсата на централен контрагент в подобни проекти създава редица проблеми за регулаторите.
Сътрудничеството между Доналд Тръмп и Илон Мъск привлича вниманието на целия свят, тъй като двамата са решили да преосмислят американския политически и икономически пейзаж.
VanEck подаде предложение до Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) за своя нов ETF „On-chain Economy“, чиято цел е да осигури експозиция към екосистемата на дигиталните активи, без да инвестира директно в криптовалути.
Последните 2 дни възвърнаха бичия оптимизъм, като общата пазарна капитализация се върна на ниво от $3.52 трилиона
На 15 януари Министерството на правосъдието на САЩ обяви, че BitMEX и нейната компания майка HDR Global Trading Limited са глобени със $100 милиона за нарушения на Закона за банковата тайна (Bank Secrecy Act – BSA).