Тайван ускори въвеждането на своите правила за борба с прането на пари (AML) за бизнеса с криптовалути, след като наскоро бяха наложени глоби на две борси за неспазване на стандартите за съответствие.
С промяна, обявена на 27 ноември, Комисията за финансов надзор (FSC) премести крайния срок за крипто борсите да се регистрират съгласно новата рамка за борба с прането на пари до 30 ноември, като го измести от първоначалната дата 1 януари 2025 г.
До тази промяна се стигна след признанието, че крипто операторите, които не се придържат към разпоредбите, могат да бъдат изправени пред тежки последици, включително големи глоби или потенциален затвор.
Преразгледаните правила обхващат не само новосъздадените крипто борси, като засягат дори тези, които вече спазват изискванията. Според КФН, въпреки че понастоящем 26 крипто доставчици имат право да извършват дейност в региона, никой от тях все още не е завършил задължителната регистрация за борба с прането на пари, което сигнализира за спешната необходимост всички предприятия да предприемат действия.
Комисията подчерта, че борсите трябва да бъдат бдителни при наблюдението на транзакциите, като се обърне специално внимание на подозрителни дейности, като например разделяне на средства или чести прехвърляния на активи по няколко сметки. Доставчиците също така са инструктирани да проверяват внимателно необичайно поведение като повтарящи се промени в личната информация или модели на IP адреси.
Този регулаторен тласък следва неотдавнашните санкции, наложени на платформи като MaiCoin и BitoPro, които бяха глобени на 28 ноември за това, че не са спазили стандартите, определени за комплексна проверка на клиентите и мониторинг на транзакциите.
Съгласно новите правила от доставчиците на услуги в областта на криптовалутите се изисква да подават кратък формуляр, в който да описват своите бизнес операции, и да уведомяват властите за всякакви значителни промени в рамките на пет дни. Освен това компаниите трябва да въведат надеждна система за управление, която да контролира финансовите им документи и да осигурява постоянно съответствие с новите строги разпоредби.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е предприела спешни мерки срещу First Liberty Building & Loan, LLC и нейния основател Едвин Брант Фрост IV, като ги обвинява, че са управлявали пирамидална схема на стойност $140 милиона, продължила повече от десетилетие и измамила около 300 инвеститори.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.