Създателят на AriseCoin е осъден на пет години затвор и е глобен с $4 милиона за участието си в схемата.
В прессъобщение от Министерството на правосъдието на САЩ (DOJ) се посочва, че Джаред Райс, създателят на AriseCoin, е осъден на пет години във федерален затвор за „измама на инвеститори в размер от над $4 милиона„.
Новината идва от временно изпълняващия длъжността прокурор на САЩ за Северния окръг на Тексас, Прерак Шах.
Райс, на 33 години, преди това е уредил граждански иск, включващ AriseCoin, който бе заведен от офис на Комисията по ценни книжа и борси (SEC).
Министерството на правосъдието казва, че Райс се е признал за виновен по едно обвинение в измама с ценни книжа още през март 2019 г. В документите за признание на Райс е посочено, че подсъдимият е признал, че е заблудил и е излъгал инвеститорите.
Райс твърди, че AriseBank е „първата децентрализирана банкова платформа в света„, която се фокусира върху AriseCoin и може да предложи на инвеститорите застраховани сметки по FDIC. Освен това, традиционните банкови услуги като кредитни карти Visa бяха обещани наред с традиционните услуги за криптовалути. Оказва се, че AriseBank не е била упълномощена от Тексас да извършва такъв бизнес, не е била застрахована от FDIC и не е имала сделка с Visa за кредитни карти.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Dogecoin измама отмъкна $119 милиона от инвеститори
Докато е бил зает да лъже инвеститорите за фалшивите ползи от AriseBank, той взел парите на инвеститорите и ги използвал, за да се наслади на различни луксове. Според DOJ, това включва пари за „хотели, храна, транспорт, адвокат по семейно право„. Райс не разкрил нищо от това на инвеститорите. Той също така пропуснал факта, че преди това се е признал за виновен за тежки престъпления от „бизнес схема, свързана с интернет“.
В крайна сметка Райс е продал около $4.25 милиона в AriseCoin. Всички тези средства ще бъдат иззети от властите, като ще бъдат наложени и множество глоби.
Предприемач в областта на криптовалутите, известен като „Кръстникът“, и заместник на шерифа на окръг Лос Анджелис са изправени пред федерални обвинения, включително за укриване на данъци и заговор.
Индийският гражданин Анураг Прамод Мурарка бе осъден на над 10 години във федерален затвор в САЩ за организиране на глобална мрежа за пране на пари, която е използвала криптовалута за укриване на незаконни средства.
Месеци след пробива в сигурността на стойност $230 милиона индийската крипто борса WazirX направи важна стъпка напред, като замрази $3 милиона в откраднати USDT.
В Южна Корея властите са арестували жена, заподозряна, че е откраднала 700 милиона вона ($480,000) под формата на криптовалута от свой приятел, за да разреши финансовите си проблеми.