Начало » Dogecoin измама отмъкна $119 милиона от инвеститори

Dogecoin измама отмъкна $119 милиона от инвеститори

27.08.2021 13:46 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Dogecoin измама отмъкна $119 милиона от инвеститори

Измамите далеч не са необичайни в света на криптовалутите, но рядко включват „копаене“ на най-популярната в света меме монета: Dogecoin.

Според местни медии в Турция измамник е успял да отмъкне $119 милиона от потенциални инвеститори, като обещава огромна възвръщаемост чрез добив на Dogecoin.

Предполагаемият измамник, идентифициран като „Turgut V„, и неговият екип са казали на хората в Турция, че ще получат 100% възвръщаемост от инвестиция в технологията за добив на Dogecoin, според турския новинарски канал, NTV.

Добивът на Dogecoin работи почти по същия начин като добивът на Биткойн – чрез енергоемък процес, наречен „доказателство за работа„, при който мощни компютри се надпреварват да решават сложни математически задачи, като победителят получава награда под формата на криптовалута.

Turgut V принуди нищо неподозиращите инвеститори да купят Dogecoin и да му го предадат, за да може той да ги инвестира в добивните технологии, пише в доклада, като се добавя, че адвокатът на предполагаемите жертви е подал жалба до Главната прокуратура в Кючукчекмедже, предградие на Истанбул .

Turgut V и няколко други лично са казали на инвеститорите в луксозни имоти през Zoom, че ще получат огромна възвръщаемост, се казва в доклада, цитиращ адвоката.

Но системата беше внезапно затворена и след това Turgut V изчезна, според докладите. Предполагаемо 1,500 души са били жертви на измама.

Една жертва каза пред NTV, че „системата работи четири месеца“ и „всичко вървеше добре„.

Съд забрани на Turgut V и неговите сътрудници да напускат страната, съобщи НТВ, докато властите разследват.

Dogecoin е седмата по големина криптовалута с пазарна капитализация от $35.4 милиарда. Първоначално е създаден като шега през 2014 г., но сега има реална стойност, според много богати инвеститори, като милиардерите Марк Кюбан и Илон Мъск.

ПРОЧЕТИ ОЩЕХакерът на Poly Network върна всичките средства на компанията

Имената и лика на известни хора често се използват, за да заблудят хората да вярват, че инвестициите също са законни: миналата година например 2 милиона долара бяха откраднати за два месеца в резултат на измама, която накара хората да изпращат своите биткойни по сметки, фалшиво твърдящи, че са собственост на SpaceX и основателя на Tesla Илон Мъск.

Мъск, между другото, е тясно свързан с Dogecoin, който самият е получил много внимание през последната година. Цената на меме криптовалутата нарасна с 10,000% от октомври 2020 г., а скокът на цените до голяма степен се дължи на Мъск, който често туитва за Dogecoin. През май той дори говори за криптовалутата в Saturday Night Live.

Dogecoin дори има своя собствена фондация, която работи за превръщането на актива в напълно функциониращ и световно приет начин на плащане. Консултативният съвет на Dogecoin Foundation включва съоснователя на Етериум Виталик Бутерин и представител на Илон Мъск, Джаред Бирчал.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Крипто Крими Новини

Поредната крипто измама засегна депутат от Обединеното кралство – какви са последиците?

Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.

17.04.2025 10:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Трейдър е изправен пред затвор за укриване на данъци от NFT продажби

Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.

14.04.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Нов малуер атакува големите крипто портфейли

Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.

13.04.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Aвстралия затяга контрола срещу крипто измамите

Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.

10.04.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.