Световната банка предупреди, че ако конфликтът между Израел и Хамас ескалира до ниво, подобно на пълномащабния конфликт в Близкия изток преди 50 години, цените на петрола могат да достигнат рекордно високи стойности от над $150 за барел.
Това би се дължало на потенциален недостиг на доставки, подобен на този, който се наблюдаваше по време на арабския петролен бойкот на Запада през 1973 г. При такъв сценарий цената на барел петрол може да се повиши от около $90 до диапазона между $140 и $157. Струва си да се отбележи, че предишният рекорд, некоригиран спрямо инфлацията, е $147 за барел през 2008 г.
Главният икономист на Световната банка, Индермит Гил, подчерта потенциалния двоен енергиен шок за световната икономика, произтичащ не само от конфликта в Украйна, но и от Близкия изток. Банката също така подчерта, че въздействието на ескалацията на конфликта ще надхвърли разходите за енергия, като може да доведе до повишаване на цените на храните и да доведе до това милиони хора да изпитат продоволствена несигурност.
Според базовата прогноза на Световната банка цените на петрола се очаква да достигнат средно $90 за барел през настоящото тримесечие, след което да спаднат до средно $81 за барел през следващата година поради забавянето на световния икономически растеж.
Банката обаче очерта три алтернативни сценария с различни нива на смущения в световните доставки на петрол и съответно увеличение на цените на петрола, вариращи от сценарий за „малки смущения“ до сценарий за „големи смущения„:
Изключително важно е да се има предвид, че тези прогнози се основават на оценки и сценарии, предоставени от Световната банка, и действителните резултати могат да варират в зависимост от редица фактори.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.