Артър Шабак, съосновател и бивш главен технически директор на Paxful, е изправен пред присъда до пет години затвор, след като призна, че не е приложил основни протоколи за борба с прането на пари (AML) в крипто борсата.
Министерството на правосъдието на САЩ съобщи, че присъдата на Шабак ще бъде произнесена на 4 ноември, след като той се призна за виновен на 8 юли.
Споразумението му включва глоба в размер на $5 милиона, дължима на три вноски: $1 милион незабавно, $3 милиона до датата на произнасяне на присъдата и последния $1 милион през следващите две години. Той ще се оттегли и от борда на Paxful.
Прокурорите посочват, че Шабак, заедно с тогавашния главен изпълнителен директор на Paxful, са пропуснали да създадат необходимата програма за борба с прането на пари в рамките на първите 90 дни от началото на дейността на фирмата, както е предвидено в Закона за банковата тайна. Те също така не са създали KYC процедура за проверка на самоличността на потребителите.
Този пропуск е позволил Paxful да бъде използвана за пране на пари и други незаконни дейности в периода между юли 2015 г. и юни 2019 г. Шабак и неговият партньор са разрешили търговия в платформата без адекватна проверка на потребителите и са рекламирали невярно, че Paxful не изисква KYC.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering”.
Испанската полиция разби престъпна мрежа, използвала изкуствен интелект, за да управлява глобална инвестиционна измама, арестувайки шест лица, свързани със схемата.
Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) към Министерството на финансите на САЩ обяви нови санкции, насочени срещу финансова мрежа, която подкрепя хутите – групировка, подпомагана от Иран, отговорна за множество нападения срещу кораби в Червено море и Аденския залив.
Първото тримесечие на 2025 г. бе белязано от значителен скок на крипто хаковете, като загубите възлизат на над $1.63 милиарда.